Ako mať ligotavé okná

Chcete si rýchlo a kvalitne umyť okná vlastnými silami? Starostlivo sa pripravte a dodržiavajte už rokmi osvedčený postup. Vypracte okenné parapety a zveste dole závesy aj záclony. V ideálnom prípade ich dajte ihneď vyprať a použite šetrný program vašej práčky. Späť zaveste záclony ešte mierne vlhké, nebudú potrebovať žiadne ďalšie zásahy a zľahka na nich vytvoríte tie správne záhyby.

Nezabudnite na garniže, parapety a prípadne aj žalúzie

Skontrolujte, či okolo okien nie sú pavučiny alebo nánosy prachu a dobre ich omeťte. Prípadnú pleseň zlikvidujte prípravkom v spreji, najdostupnejšie sú na báze chlóru. Očistite garniže, a pokiaľ ich na oknách máte, tiež žalúziové lamely. Je to piplavá práca, ale existujú špeciálne kefy v tvare hrebeňa, ktoré vám pomôžu. Pre lepší účinok použite obyčajný lieh.

Na rade je parapet, na ktorý vám bude stačiť obyčajná mydlová voda. S utierkou z mikrovlákien a najlepšie vedierkom čistej vody sa potom venujte rámom, prípadne okenným kľučkám. Očistite ich, ale ani pri urputne držiacej špine nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky alebo špongie so zdrsneným povrchom. Pri drevených rámoch buďte opatrní s množstvom použitej vody.

Späť do osnovy ↑

Umývaniu skiel predchádza umývanie rámov, nikdy naopak a vždy čistou vodou 

V starších domoch ešte existujú dvojité skrutkované okná. V tomto prípade budete mať viac práce a spotrebujete aj viac vody a čistiacich prostriedkov. Okná rozskrutkujte, umyte a ešte pred spätným spojením ich vyleštite zo všetkých strán. Jedine tak uvidíte prípadné šmuhy na vnútornej strane okien.

Späť do osnovy ↑

Umývanie okenných skiel výrazne urýchli rozmývač a stierka

Nečistoty umývaných skiel nechajte najskôr chvíľu odmočiť čistou vodou s trochou saponátu, ale ešte lepšie je použitie špeciálneho čističa. Zjednoduší vám prácu, pretože nesteká a vytvára penu. Tú sa vám podarí urobiť pomocou rozmývača, návleku s hustým chlpom, na ktorý čistič naneste a dôkladne krúživými pohybmi rozotrite. Potom začnite stierkou zhora nadol prebytočnú vodu sťahovať.

Späť do osnovy ↑

Špeciálne čističe na sklo nestekajú a vytvárajú penu, výrazne to zjednoduší prácu

Dobre priliehajúcu stierku s gumovým lemom po každom ťahu dole utrite papierovou utierkou, aby ste špinu nerozniesli na ďalšie časti okna. Z rovnakého dôvodu si k dolnému rámu pripravte handričku alebo opäť papierový obrúsok. Máte vysoké okná? Kúpte si stierku s nastaviteľnou rukoväťou. Pri veľmi silno zašpinených oknách celý postup s odmočením a zotretím stierkou aj viackrát zopakujte.

Konečnou fázou okennej očisty je vyleštenie skiel. Použite utierku z mikrovlákna a leštiaci prípravok, ktorý po nastriekaní urobí penu a nesteká zo zvislej plochy. Alkohol v leštidle sa rýchlo odparuje, nestačí zaschnúť a nerobí preto šmuhy. Na trhu sú aj prípravky s tenzidmi. Znižujú povrchové napätie vody a jej kvapky preto nerobia pri stekaní na skle škvrny.

Späť do osnovy ↑

Pred umývaním okien si nachystajte

  • Vedro, čistú teplú vodu, schodíky alebo rebrík
  • Čistiace prípravky (4,10 eur)
  • Stierku na umývanie okien (5,20 eur)
  • Rozmývač (11,80 eur)
  • Utierky z mikrovlákna (13 eur)
  • Leštiaci prípravok 0,5 l s rozprašovačom (0,90 eur)

Rovnako ako pri všetkých domácich prácach, nechýbajú ani babské rady na umývanie okien. Medzi osvedčené ľudové prostriedky patrí už známy ocot. Pridajte ho trochu do teplej vody, umývanie vám pôjde ľahšie a sklá dostanú pekný lesk. Pomáha aj vrecko pudingového prášku, rozpustené v piatich litroch teplej vody s pár kvapkami saponátu. Po akcii budete mať aj prevoňaný byt.

Späť do osnovy ↑

Umývanie okien nie je vaše hobby? Obráťte sa na upratovaciu firmu

Nemáte na umývanie okien čas alebo sa vám doň vôbec nechce? Obráťte sa na profesionálnu upratovaciu službu, ktorá všetko vykoná skúsene a v dohodnutom termíne. Ceny za tieto služby sa líšia. Za kompletné umytie trojdielneho okna s rozmerom 150×240 cm zaplatíte priemerne 9 eur, v prípade upratovania po remeselníkoch 11 eur. Umytie žalúzií vyjde na 3 eura.

Súčasťou ponuky niektorých upratovacích firiem je čistenie okenných žalúzií. Platba je rozdielna podľa rozmerov okna. Pri jednoduchom, s rozmermi 150×115 cm, vás umytie žalúzií vyjde približne na 1 euro, pri trojdielnom okne s rozmermi 150×240 cm vytiahnete z peňaženky asi 3 eura.

Späť do osnovy ↑

S umývaním okien vám pomôžu aj robotické čističe. Neveríte?

Popularitu vďaka televíznym hobby seriálom získali v posledných rokoch robotické čističe okien a skiel. Dostanete ich v cenovom rozmedzí od 217 do 325 eur. Zariadenie má prisávací motor a s jeho pomocou sa na skle pohybuje aj drží. Vlastnú prácu potom obstarávajú utierky z mikrovlákna s čistiacim roztokom. Na zaujímavú pomôcku sa pozrite na videu.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Domovy.sk
Logo