wpc terasa bocni klip oblouk fasady a terasy

Ako postaviť vonkajšiu terasu (svojpomocne)

Terasa je najčastejšie používaným priestorom každej záhrady. Tu relaxujeme a trávime čas s rodinou a priateľmi od jari do jesene. Vonkajšiu terasu si môžete nechať zhotoviť od odborníkov alebo sa do jej stavby môžete vrhnúť sami. Nie je to až tak zložité, ale je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel. 

Aké náradie je potrebné pre stavbu drevenej terasy svojpomocne?

Či už ste sa rozhodli pre drevenú terasu alebo terasu z drevoplastu, pre jej stavbu budete potrebovať vhodné náradie. Nemusíte všetko kupovať, niektoré veci sa oplatí aj zapožičať. 

Ak plánujete štrkový podklad pod terasu, nevyhnete sa výkopu zeminy a jej zarovnávaniu. K tomu budete určite potrebovať:

  • rýľ 
  • lopatu 
  • krompáč 
  • fúrik na odvezenie zeminy

Ak budete robiť terasu na väčšej ploche, zvážte prenájom minibágra. Dostane sa prakticky kamkoľvek a ušetrí vám veľa práce. 

Pri samotnej montáži terasy potom využijete napríklad: 

  • pílu 
  • vŕtačku 
  • brúsku 
  • AKU skrutkovač 
  • zvinovací meter
  • drevené kolíky alebo laťe pre vymedzenie špáry
  • gumovú palicu 
  • kladivo 

Po dokončení terasy myslite aj na údržbu. Základom je dobrá metla na jej čistenie.

Kvalitný podklad je základ každej terasy 

Základom a jedným z kľúčových prvkov stavby každej vonkajšej terasy svojpomocne je kvalitný, pevný, kompaktný a vyrovnaný podklad. Tým môže byť napríklad betón, udupaný štrk či stará dlažba. 

V každom prípade je potrebné myslieť na dostatočný odvod vody, aby na ploche voda nezostávala. Vzlínajúca vlhkosť zvyšuje riziko vzniku plesní a hniloby a skracuje životnosť terasy. U nepriepustných materiálov (betón, dlažba) je preto potrebné zabezpečiť 2% spád smerom od domu.

Ako na štrkový podklad pod terasu 

Pre kvalitný štrkový podklad si v celom priestore zamýšľanej terasy vyhĺbte dieru o hĺbke cca 20 – 30 cm. Aby vám podkladom neprerastala tráva a burina, vyložte výkop geotextíliou alebo fóliou. Pre lepšie odvodnenie plochy môžete pridať odvodňovacie drenáže. 

Teraz môžete prejsť k samotnému štrku. Základom bude hrubší štrk (odporúčaná frakcie štrku 16/32), na posledných zhruba 5-10 cm použijte jemnejší štrk (napr. frakcia 4/8 alebo 8/16). Štrk vyrovnajte a utlačte, aby bol čo najpevnejší. Pri štrku nie je nutné dodržať spád, pretože voda sa vsiakne a nezostane pod terasou. Ak však nie je vyspádovaný podklad, je potrebné neskôr doplniť spád u samotnej terasy, aby sa voda nedržala na jej povrchu.

Na nosnej konštrukcii nešetrite 

Ak máte pripravený podklad, môžete pristúpiť k vytvoreniu nosnej konštrukcie terasy, na ktorú budete neskôr terasové dosky montovať. 

Nosný rošt terasy tvoria podkladové hranoly z dreva, drevoplastu alebo hliníka. Základným pravidlom pri výbere podkladových hranolov je nešetriť na materiáli. Pamätajte, že podkladový rošt by mal byť minimálne z rovnako kvalitného a odolného materiálu, ako sú samotné terasové dosky, inak sa vám celá terasa po čase rozpadne. Neoplatí sa preto na nich šetriť. 

Z mojej skúsenosti stojí za to si priplatiť za plastové podložky medzi nosné hranoly a samotné dosky. Zaistí lepšie vetranie a zamedzí kontaktu medzi jednotlivými drevenými dielmi.

Nosný rošt môžete položiť na betónové pätky alebo kusy betónovej dlažby.

Podopretie konštrukcie rektifikačnými terčami uľahčí a spresní montáž 

Jedným z moderných trendov, ktorý významne uľahčuje a spresňuje stavbu terasy, je podopretie nosnej konštrukcie nastaviteľnými terčami. Tieto odolné plastové podstavce umožňujú vyrovnanie výškových rozdielov v podklade (ušetríte teda čas pri dokonalom vyrovnávaní štrku) a zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu pod terasou. Kvalitné rektifikačné terče umožňujú tiež úpravu sklonu, takže ak nemáte podklad vhodne naklonený, pomocou sklonového korektoru ho môžete doladiť. Vysoké modely rektifikačných terčov rieši aj problém vyvýšených terás, kedy je medzi vstupom na terasu a podkladom vyšší výškový rozdiel a bolo by nutné stavať zložitú a vysokú nosnú konštrukciu. Nastaviteľné terče vám tiež umožnia ľahko vytvoriť schody na terasu. 

Podkladové hranoly sa na hlavu terčov prichytávajú pomocou držiaku roštu, ktorý ich zabezpečí proti posunu a zlepšuje stabilitu terasy. 

terasa priprava nosne konstrukce na tercich buzon 1024x768 1

Príprava nosnej konštrukcie pre vonkajšiu terasu na nastaviteľných terčoch Buzon® 

Správna vzdialenosť hrá dôležitú úlohu

Ďalšou častou chybou po zle zvolenom materiáli býva malá hustota podkladových hranolov. Odstupy hranolov sú závislé na zvolenom materiáli a tiež na hrúbke terasových dosiek. 

Pri príliš veľkej vzdialenosti hranolov by sa vám dosky ohýbali a nepríjemne húpali. Veľká hustota hranolov síce nie je na škodu samotnej terase, ale zbytočne budete plytvať materiálom. 

Odporúčaný rozostup podkladových hranolov sa najčastejšie pohybuje v rozmezí 30 – 55 cm. Pre dosky o sile 19 mm a duté wpc dosky býva vzdialenosť okolo 35 cm, pre terasové dosky o hrúbke 21 mm je to okolo 40 cm a pre 25 mm hrubej dosky 45-50 cm.

Montáž terasových dosiek na podkladové hranoly 

Systémov a spôsobov montáže terasových dosiek na nosnú konštrukciu je viac. Nech už zvolíte akýkoľvek, pamätajte, že drevo aj drevoplast sú materiály, ktoré vplyvom zmeny vlhkosti i teploty pracujú a menia svoj objem. S tým je nutné počítať už pri montáži a ponechať medzi jednotlivými doskami dilatačné škáry, zvyčajne 5 – 10 mm. Pri wpc terasách je dobré nechať medzery aj pri pozdĺžnom napojení dosiek, pretože drevoplastové dosky majú tendenciu sa meniť aj do dĺžky. 

Pre uchytenie vždy použite najlepšie nerezové skrutky so zápustnou hlavou alebo špeciálne terasové skrutky, aby sa minimalizovalo riziko uvoľnenia vrutu a rozpadnutie terasy. Pri tvrdých exotických drevinách je nutné otvory pre skrutky vopred vyvŕtať. 

Predstavme si dostupné techniky montáže terás a ich prednosti i nevýhody. 

Klasická montáž vonkajšej terasy – viditeľné skrutky 

Najbežnejšia varianta uchytenie drevených terasových dosiek je montáž skrz dosky pomocou skrutiek. Používa sa pri všetkých menej objemovo stálych drevín. Ide tiež o najlacnejší spôsob montáže. 

Estetickou nevýhodou sú pravidelné rady hlavičiek skrutiek, ktoré narušujú vzhľad i povrch terasy. Rizikom je aj možnosť vzniku triesok v okolí dier. Pri kvalitnom prevedení však odpadá riziko uvoľnenia dosky z dôvodu zmeny jeho objemu. 

Pri klasickej montáži sa nesmie zabudnúť na dilatačné škáry. Pre ich jednotnú veľkosť si môžete zaobstarať gumové dištančné podložky, ktoré po privŕtaní dosky odstránite. 

Precíznosť pri montáži je na mieste. Dajte pozor, aby boli všetky skrutky pekne v línii a pamätajte, že na šírku dosky patria vždy 2 skrutky. 

Drevena terasa Garapa viditelne vruty fasady a terasy 1024x768 1

Drevená terasa z tropickej dreviny Garapa s klasickým systémom montáže

Montáž terasy pomocou klipov v bočnej drážke – skrytý spoj 

Pri drevených terasách zo stabilných drevín a väčšiny WPC (drevoplastových) terás sa môžete stretnúť s uchytením dosky pomocou klipov (spojok), ktoré sa vkladajú do bočnej drážky v doske a sú na hotovej terase schované v medzerách medzi doskami. 

Tieto systémy nenarušujú povrch terasy a odpadá tak riziko vzniku triesok. Aj esteticky je terasa ucelenejšia. 

Presné inštrukcie k inštalácii pomocou klipov vám dodá dodávateľ materiálu, pretože sa môžu líšiť, ale všeobecne platí, že po uchytenie krajnej dosky (či už pomocou krajného klipu alebo priskrutkovaním skrz) sa do bočnej drážky dosky vložia klipy s vrutmi a následne sa na ne nasadia ďalšie dosky. 

wpc terasa likewood uchyceni klip fasady a terasy 1024x769 1

Drevoplastová terasa WPC Likewood s uchytením na klipy v bočnej drážke 

Schovajte uchytenie pod dosky – systém uchytenia Softline 

Špičkou vo svojom odbore sú drevené terasy so systémom uchytenia Sofline. Ide o esteticky najelegantnejší a najkvalitnejší systém pre uchytenie drevených terás. Tieto terasy sú úplne hladké a bez triesok. Klipy, na ktoré sa dosky nasadzujú, sú schované pod doskami a sú tak úplne neviditeľné. Navyše dosky izolujú od podkladu a tým predlžujú životnosť celej terasy. Odpadá aj starosť o potrebnú dilatačnú škáru, klipy sa o ňu spoľahlivo postarajú. Výhodou drevených terás so systémom Softline je tiež možnosť výmeny jednotlivých dosiek a nahradenia novými, bez nutnosti rozobratia celej terasy. 

Tento systém je dodávaný len vo vybraných vysoko kvalitných drevinách, zaručujúcich dlhú trvanlivosť terasy. 

drevena terasa uchyceni softline padouk fasady a terasy 1024x770 1

Drevená terasa s „neviditeľným“ uchytením Softline z tropickej dreviny padouk. 

Životnosť vonkajšej terasy 

Ako dlho vám bude terasa slúžiť a robiť radosť závisí od zvoleného materiálu a dodržaní správneho postupu montáže. Nemalú úlohu hrá aj následná starostlivosť. Drevené terasy spravidla vyžadujú väčšiu starostlivosť (pravidelné ošetrenie ochranným náterom) ako terasy z drevoplastu, ktoré netreba natierať. Životnosť drevených a drevoplastových terás sa tak pohybuje v rozmedzí 5 rokov až niekoľko desaťročí. 

18930346

Videonávod na drevenú terasu

Mne osobne pri stavbe terasy svojpomocne pomohol tento videonávod. Práve vďaka tomu videu to aj ľavý človek ako ja zvládol.

...

Na záver tu mám niekoľko často kladených otázok. 

❓ Ako dlho stavba trvá?

V závislosti na ploche terasy počítajte rádovo dni.

?️ Budem potrebovať nejakú techniku?

Pri väčšej ploche terasy môžete ušetriť dosť času tak, že si najmete minibáger.

? Ktoré drevo je na stavbu vhodné?

Všeobecne platí, že čím tvrdšie, tým lepšie. Obľúbený je smrekovec, pretože dobre pracuje s príjmom a stratou vody.