Ako vybrať LED žiarovku

Vlastnosti LED svietidiel sú úplne iné, než na čo sme boli zvyknutí u žiaroviek vláknových. Vydávajú iné svetlo, o iné intenzite i farbe. A hlavne, svetlo v nich vzniká úplne iným spôsobom, než tomu bolo v volfrámové vlákna. A preto musíme aj inak pristupovať k výberu.

V čom inak? Hlavne v tom, že už nestačí len tri základné kritériá, ktorá platila u volfrámových žiaroviek:

 • príkon vo Wattoch (a tomu úmerná svietivosť),
  veľkosť žiarovky a veľkosť a
  tvar pätice, kam sme žiarovku nasadzovali
  Keď totiž chceme vybrať LED žiarovku, musíme si tých kritérií rozmyslieť oveľa viac.

Keď si na LEDky posvietime a pochopíme ich vlastnosti, bude aj samotný výber nakoniec celkom jednoduchý. Článok môžete čítať celý alebo kliknite na výber kapitoly nižšie. Úvod je trochu technický, rady k nákupu začínajú tu.

Čo je LED?

Inak povedané je to polovodičová elektronická súčiastka, nazývaná LED čip, ktorá pri prechode elektrického prúdu v priepustnom smere dokáže vyžarovať svetlo. A to aj s vlnovou dĺžkou ďaleko za hranicou vnímania našich očí, takže vie aj ultrafialové a infračervené žiarenie.

Farba svetla

Pásmo spektra žiarenia (farba svetla) závisí na chemickom zložení použitého polovodiča, nie na veľkosti príkonu. Ale pozor, dióda nedokáže sama o sebe vytvárať biele svetlo. Ľudia si však poradili a do diód dali tzv. Luminofor. Teda látku, ktorá dokáže pohltiť energiu elektrického výboja a vydať ju potom vo forme viditeľného svetla. Výsledná farba svetla záleží na chemickom zložení luminoforu.

V praxi to funguje napríklad tak, že LED môže emitovať modré svetlo. Časť svetla sa luminoforom zmení na svetlo žlté. A vďaka tomu, že sa obe farby zmieša, vznikne pre nás jav bieleho svetla, s chladnejším či teplejším odtieňom – ​​podľa toho, koľko je v zmesi lúčov modrých a koľko žltých.

Na balenie žiaroviek preto hľadajte podobný obrázok. Čím nižšie číslo, tým teplejšie odtieň.

Studené odtiene sa hodí napríklad na chodby či do garáží. Ocenia je tiež treba umelci pri práci, pretože farba sa blíži dennému svetlu. Väčšina ľudí ale preferuje teplejšie odtiene.

Svietivosť LED neurčujú len Watty

Z princípu polovodiče je to podobné aj so svietivosťou LED žiarovky. Tú neovplyvňuje len spotreba elektrickej energie (Watty), ale kombinácia spotreby a chemického zloženia onoho polovodiče. Žiarovka s vyšším príkonom (spotrebou viac Wattov) totiž môže svietiť menej ako iná žiarovka s príkonom nižším. Vo svietivosti sa orientujeme pomocou tzv. Lumenov, ale o tom neskôr.

U polovodiče je špecifická závislosť prúdu (ampéry) na napätie (volty)

Keď začneme LED dióde dodávať napätie, najskôr sa nedeje nič, diódou neprechádza takmer žiadny prúd a nekoná sa ani svetlo. Až pri určitom zvýšení napätia dôjde k zlomu a dióda reaguje prudkým nárastom prechádzajúceho prúdu. A rozsvieti sa. Pri ďalšom zvyšovaní napätia pomerne rýchlo dosiahne maximum svojej svietivosti.

Lenže ak by sme LED dióde dodávali ďalšie napätie (zvyšovali množstvo voltov), ​​dióda by sa prehriala a poškodila. Preto je u niektorých LED svietidiel nutné tzv. Trafo, ktoré držia úroveň napätia (množstvo prechádzajúcich voltov) v prípustných medziach. A tiež preto je každé LED svietidlo vybavené chladičom.

Späť do osnovy ↑

Dôležité otázky pred nákupom

Nastal čas ujasniť si, čo vlastne od LED žiaroviek budeme chcieť. A je toho k ujasňovaní celkom dosť:

Dovnútra alebo von?

Od tohto sa musíme pri výbere odpichnúť. Žiarovky určené na vonkajšie použitie majú iné krytie (IP – odolnosť proti vode a prachu) ako tie, čo si budete montovať do obývačky. IP (International alebo Ingress Protection) v podstate určuje, ako veľmi je výrobok odolný proti vniknutiu pevných predmetov (vr. Prachu) a vody. Za IP nájdeme väčšinou dve čísla, prvé vypovedá o pevných predmetoch (prachu), to druhé o vode. Čím vyššie čísla, tým vyššia je odolnosť LED žiarovky.

Kým do exteriéru by sme mali počítať s odolnosťou okolo IP65, do kúpeľní a do blízkosti varných dosiek, kde je vysoká vzdušná vlhkosť, sa odporúča IP44. Do bežného interiéru stačí napríklad IP22.

Centrálne osvetlenie miestnosti alebo ako dekoráciu?

Tu sme zámerne proti sebe postavili dva extrémy. V centrálnom osvetlenie si budeme priať LED svietidlo, ktoré osvieti celých 360 °. Alebo aspoň 270 ° (teda uhol svietivosti bude 360 ​​° alebo 270 °). Naopak v skrinke nám bude stačiť malý reflektor svietiace v uhle iba 8 °. A v ostatných situáciách budeme vyberať vždy niečo medzi. Pre nasvietenie časti steny či podlahy je ideálna LED žiarovka sa 60 °, pre centrálne osvetlenie by sme nemali ísť pod 120 °.

Čo chápať pod onými stupňami, uhly?

Ide o uhol, v ktorom dokáže svetelný zdroj osvietiť priestor aspoň päťdesiatpercentné intenzitou svetla, ktoré vydáva v bode, kde svieti najviac. Takže hoci sa svetlo šíri zásadne všetkými smermi, do uhla svietivosti (vyžarovanie) počítame len tú plochu, ktorú žiarovka osvieti s minimálne päťdesiatpercentné intenzitou svojho maxima.

V prípade LED svietidiel rozoznávame žiarovku, sviečku, reflektor, z tých veľkoplošných ešte trubicu a pásik:

 • žiarovka je guľatá a vysvieti okolo seba veľký uhol
 • sviečka je podlhovastá a svieti iba do strán, nie pod seba
 • reflektor je plochý a svieti len úzkym uhlom
 • trubica je keramické doštička osadená SMD LED čipy, chladič je až pod doštičkou
 • pásik tiež nesie SMD technológiu, ale s iným povrchovým spracovaním

Záleží nám na vzhľade LED žiarovky?

Tam, kde potrebujeme centrálne svietidlo a kde nám zároveň príliš nezáleží na vzhľade svietidlá (v pivnici, na chodbe, v garáži), môžeme zaobstarať tzv. Kukuricu. To je LED žiarovka v tvare valca, ktorá má diódy Naletované po celom obvode. A pripomína kukuricu. Vďaka svojmu tvaru svieti v celých 360 °. Jej hlavnou výhodou je pomer ceny a výkonu. Z LED žiaroviek s uhlom svietivosti 360 ° je totiž najlacnejší. A pritom je jej výkon vynikajúca.

Ak však chcete mať osvetlenie štýlové, reprezentatívne, treba siahnuť po okrasných LED žiarovkách, ktoré majú tvar nahrádzajúce klasické žiarovky. A tiež dokážu osvietiť veľký uhol. Niektoré aj 360 °, väčšina z nich však menej. Tieto žiarovky sa hodí napríklad do okrasných lustrov, ktoré sú centrálnym osvetlením v jedálni, obývacej izbe, spálni atď.

Existujú aj tzv. Retro LED žiarovky.

V prípade reflektorov na výber dizajnovo príliš nemáme, tak spoliehame na dizajn svietidla, do ktorého budeme reflektor nasadzovať.

A nezabudnime, že musíme sledovať aj veľkosť samotnej LED žiarovky, aby sa nám do lustra, lampičky či kamkoľvek inam jednoducho vošla.

Späť do osnovy ↑

Ako veľmi má žiarovka svietiť?

Inak intenzívne budeme chcieť osvietiť priestor nad jedálenským stolom, inak obývacia izba. Inou intenzitu vyberieme pre kúpeľňu a inú do spálne. V tomto kroku sa musíme rozhodnúť pre veľkosť svetelného toku, teda pre svietivosť, respektíve intenzitu osvetlenia.

Výrobca uvádza svetelný tok v lúmenoch (lm). A informácie čiastočne nahrádza údaje o svietivosti vo wattoch, na ktoré sme boli zvyknutí u vláknových žiaroviek. Platí, že čím viac lúmenov, tým väčšia je svietivosť žiarovky.

Prehľad wattov a lúmenov

Prevod vo svietivosti, teda medzi watty u klasických žiaroviek a lumeny u LEDiek je orientačné, ale pre nás dostačujúca. Ak teda chcete nahradiť vláknovú žiarovku LED žiarovkou a zachovať rovnakú svietivosť (intenzitu osvetlenia), vychádzajte z tohto prepočtu svietivosti (kliknutím na odkaz sa dostanete na výber žiaroviek):

 • 25 W zodpovedá 220 – 230 lm
 • 40 W zodpovedá 410 – 430 lm
 • 60 W zodpovedá 700 – 750 lm
 • 75 W zodpovedá 920 – 970 lm
 • 100 W zodpovedá 1300 – 1400 lm

Takže tam, kde vám stačila 60 W klasická žiarovka, ju nahraďte LED žiarovkou sa 700 – 750 lúmenov. A intenzita osvetlenia zostane zachovaná. Nehovoríme teraz o farbe svetla, k tej sa dostaneme neskôr. Svetelný tok vypovedá len o množstve vyrobeného svetla.

Ale pozor! U LED žiaroviek tiež nájdete príkon vo wattoch. V tomto prípade ide však len o informáciu, koľko LED svietidlo „zožerie“, nie koľko toho vysvieti. Ako sme už spomenuli, svietivosť závisí najmä od zloženia diódy. Vôbec preto nemusí platiť, že čím viac wattov, tým viac LED žiarovka svieti.

Preto sa môže stať, že LED žiarovka sa 3 W bude svietiť oveľa viac než LED žiarovka sa 4 W! Orientovať sa proste musíme podľa lúmenov (lm). Čím väčšia svietivosť chceme, tým viac lúmenov hľadáme.

Späť do osnovy ↑

Pre ktorú miestnosť a pre akú činnosť LED žiarovku vyberáme (alebo akú farbou by mala svietiť)?

LED osvetlenie nám ponúka mnoho podôb a možností osvetlenie priestoru. Aj preto je na otázku „Ako vybrať LED svetlo?“ Takto zložitá a dlhá odpoveď. Avšak, sú typy miestností, kde s výberom príliš experimentovať nebudeme a vsadíme na overené požiadavky. Hlavne vo farbe svetla.

To sa týka jednak priestor, ktoré nám slúžia na upokojenie sa pred spaním (napríklad posteľ, ku ktorej kupujeme lampičku), odpočinkových zón, kam dávame len relaxačné osvetlenie pre lepšiu atmosféru alebo naopak priestor pracovných, kde potrebujeme mať vynikajúce svetelné podmienky, ktoré nás treba i vybudí k lepším pracovným výkonom. V jednej miestnosti, ktorú používame k viac činnostiam, napríklad obývacia izba, môžeme mať nainštalované na niekoľkých miestach niekoľko rôznych LED svietidiel (luster, lampička, vitrínky, podlaha atď.).

V týchto prípadoch sa orientujeme jednak podľa lúmenov (lm) a do lampičky k posteli ich nasadíme treba okolo 250, ale tiež podľa indexu farebného podania a farby vyžarovaného svetla. Takže tu máme ďalšie dve vlastnosti, podľa ktorých sa budeme rozhodovať, ako vybrať LED osvetlenie.

Index farebného podania

Býva označovaný ako CRI (Color Rendering Index) alebo aj skratkou Ra. Index vypovedá o tom, ako veľmi sme schopní vo svetle danej žiarovky rozlišovať jednotlivé farby. Klasická vláknová žiarovka má index 100. Jej svetlo je najpodobnejší slnečnému žiareniu, a tak sú naše oči prispôsobené k jeho plnému vnímanie.

Ostatné typy svietidiel, vrátane tých LED, vydávajú svetlo odlišné, ktoré sa svetlu z volfrámové žiarovky menej alebo viac podobá. Čím viac sa mu podobá, tým vyššiu hodnotu index má. Do miest, kde potrebujete dobre rozlíšiť farby, kde potrebujete pracovať, alebo sa sústrediť na detaily, je vhodné voliť index okolo 90 a viac. Pre bežné činnosti si vystačíme s indexom medzi 80 a 90. A tam, kde bývame len chvíľočku a ešte nepotrebujeme vnímať detaily (pivnica, schodisko, garáž), môžeme dať aj svetlo s indexom okolo 70.

Farba vyžarovaného svetla alias chromatičnosť

Nemenej dôležité kritérium. Farba svetla sa uvádza v Kelvinoch (K) a ide o tzv. Teplotu svetla. Aby sme si mohli predstaviť niečo konkrétne, odpichnú sa opäť od klasickej vláknovej žiarovky. Farba jej svetla má teplotu okolo 2700 K. Tejto teplote hovoríme teplá biela.

Neutrálny farbu svetla vhodnú do bežných miestností nám zaistí LED diódy s chromatickosti okolo 3000 K.

Kde nájdeme údaje o farebnom podaní a farbe svetla?

Niekedy aby sa v tom čert vyznal. Výrobcovia označujú svoje svietidlá rôzne. Ale väčšinou nájdeme údaj v podobe trojčíslie uvedeného za príkonom žiarovky. Prvé číslo z trojčíslie označuje index farebného podania (vydelený desiatich) a druhá dve čísla sú farba svetla (vydelená stem). Vyzerať to môže nasledovne:

 • 11 W / 827
 • 827
 • WW 827

Z týchto údajov spoznáte, že ide o jedenáctiwattovou žiarovku s indexom farebného podania 80 (číslice 8) a s farbou svetla 2700 K (číslice 27). Ono WW znamená „Warm White“, teda teplá biela.

V akom veľkom priestore bude žiarovka svietiť?

V tento moment je nutné si uvedomiť, aké sú vlastnosti miesta, kam LED osvetlenie dávame. Jedná sa o miestnosť menšie alebo väčšie? Majú steny a strop miestnosti dobrú schopnosť odraziť svetlo (sú svetlé alebo lesklé)? Alebo svetlo skôr pohlcujú (drevené obloženie na stenách či strope, tmavá výmalba)? Koľko je v miestnosti okien? Sú žalúzie či rolety, závesy svetlé alebo tmavé?

Bude nám tu vo výsledku stačiť jedno svietidlo s jednou žiarovkou? Alebo jeden luster s viacerými žiarovkami? Alebo budeme musieť dať svietidlá na viac miest? Môžeme tiež zvoliť variant tzv. LED pásov. Všeobecne má na počet žiaroviek a na počet svietidiel s niekoľkými žiarovkami vplyv:

 • svetelný tok zdroja (lm)
 • rozloha osvetľovanej miestnosti
 • uhol svitu zvolenej žiarovky
 • prostredie miestnosti
 • umiestnenia okien (napríklad pre pracovné osvetlenie počas dňa)

Takže nemožno povedať, že pre všetky miestnosti s rovnakou rozlohou budú vhodná rovnaká svetla. Svetelné lúče dopadajú len na určitú plochu, a to podľa intenzity a uhla osvetlenia. V tomto prípade sa riadime najmä pomocou jednotiek intenzity osvetlenia, čo sú tzv. Luxy (lx). Zjednodušene možno povedať, že 1 lux = 1 lumen na m². Čím väčšia a tiež tmavšie priestor potrebujeme osvietiť, tým viac luxov musíme hľadať.

Späť do osnovy ↑

Aký LED čip je pre naše účely vhodný? Teda akú technológiu zvoliť?

V súčasnosti sa stretávame s týmito tromi technológiami: SMD, COB a MCOB. Tie sú potom dopĺňané rôznymi detailmi. A určite sa čoskoro uplatní aj technológie novšie. CV súčasnosti však vyberáme medzi týmito:

 • SMD – Surface Mounted Diode čiže povrchovo osadená dióda. Momentálne to najrozšírenejšou v priemyselnom použití. Jedná sa o veľmi malý a ľahký čip zaliaty epoxidovou živicou. Samotný SMD čip je osadený na keramickej doštičke a až tá je umiestnená na chladiči. Toto v podstate dáva možnosť použiť vo výrobku menej výkonnejších čipov bez rýchlej svetelnej degradácie – čipy totiž mus jej ísť ďalej od seba. Technológia sa používa najmä v LED trubiciach a pásikoch.
 • Zo SMD vychádza technológie COB čiže Chip on Board. Ide o jednu veľkoplošnou diódu zaisťujúce, že svetlo vychádza z jediného a veľkého bodu. Toho výrobca dosiahne koncentráciou jednotlivých LED čipov na malú plochu. LED čipy sú v prípade COB umiestnené na keramickom plošnom spoji a sú pokryté vrstvou luminoforu. COB zvládne rovnomerné vyžarovanie svetla a môže sa aj viac zahriať. Vďaka tomu môže byť viac čipov v jednom mieste. Technológiu nájdeme ako vo výkonných reflektoroch, tak v žiarovkách, ktoré dokážu osvietiť 360 °.
 • MCOB ide Multi Chip on Board. V tomto prípade sú LED čipy umiestnené na medené doštičke a tiež s hliníkovým chladením. Vďaka tomu sa svietidlo tiež menej zahrieva a je možné koncentrovať mnoho LED čipov vedľa seba. Nájdeme ich v reflektoroch a v priemyselnom osvetlení. Ide o pokročilejšie technológiu, kedy medená doštička má vynikajúce vodivé vlastnosti. Ale pokrivkáva pri optickom spracovaní svetla. Preto boli vyvinuté LED čipy priamo na optickej báze a sú vďaka tomu umiestnené priamo do optickej vrstvy. Efektivita svetla je v tomto prípade oveľa lepšie. A svetlo má tiež vysoký index podania farieb (Ra), takže je vnímame ako prirodzenejšie.
 • COB technológia býva niekedy používaná aj pre Crystal Retro technológiu. To je patentovaná technológia, kedy je LED čip lepený priamo na kryštálovú priehľadnú dosku. A tá umožňuje vyžarovania vo 360 °.
 • stretneme aj COM, COD a ďalšie inovácie onej základné technológie COB.

Citlivejší jedinci nech sa zameria na CCD prevodníky

Medzi najnovšími technologickými vychytávkami určite oceníme tzv. CCD prevodníky. Zatiaľ je ponúkajú len tie najkvalitnejšie LED žiarovky. CCD prevodník je vlastne zdroj, ktorý napája LED čipmi konštantným prúdom. Eliminujú teda vplyv striedavého prúdu a vznikajúce pulzáciu a blikanie svetla z LED svietidiel. Väčšina ľudí túto pulzáciu nevníma, ale citlivejší ľudia vo svetle LED žiaroviek horšie vidí.

Späť do osnovy ↑

Závit / pätica

Pätica čiže veľkosť a tvar závitu LED svietidlá je tiež nutným kritériom na výber. Do mnohých svetiel sa skrutkujú žiarovky s väčším závitom E27, ktorý je typický aj pre klasickú vláknovú žiarovku. Menej zastúpené bývajú menšie skrutkovacie závity E14.

Potom máme vo svetlách tzv. Pätice a tie sa neskrutkuje. Iba zasúvajú. Pätica GU10 je typická pre bodové svietidlá. Pre svetla podhľadová a bodovky sú obvyklé napríklad zdroje s päticou G9. Ďalšími typmi pätíc sú napríklad MR16 (GU5.3), G4, alebo R7s. Pätica sú používané najmä pre dizajnové svietidlá, do chodieb, stojacích lámp, pultov, barov a pod.

Pre LED osvetlenie sú dôležité ešte pätice G13 (T8), ktoré sa používajú pre lineárne žiarivky a LED trubice s priemerom 26 mm pre vnútorné i vonkajšie osvetlenie.

Späť do osnovy ↑

Napätie?

Písali sme, že ak sa napätie v LED dióde neúmerne zvýši, dôjde k jej prehriatiu a následnej poruche. Preto sa v sortimente žiaroviek zameriavame na tie so správnym napätím. Do lustrov a ďalších svietidiel, ktoré sú napojené priamo do siete, vyberáme LED svietidlá pre štandardné napätia v rozvodnej sieti, teda 230V 50Hz AC.

Tam, kde je vo svetle umiestnené trafo – najčastejšie ide o výrobky s päticou MR16 (GU5.3) – musíme vyberať dvanásťvoltová žiarovky (12 V).

Kvalita predovšetkým

Nech sa rozhodnete kúpiť LED žiarovku vybrať v eshope alebo v kamennom obchode, vždy sa piďte po jej kvalite. Teda či výrobok spĺňa všetky dôležité certifikáty potrebné pre predaj v EÚ a SR. Predajca vám musí na požiadanie certifikáty predložiť.

CE

Ide najmä o certifikát CE, ktorý sa skladá z dvoch častí:

 • LVD (Low woltage directive) – uistenia pri všetkých zariadení napájaných zo siete, že spĺňajú všetky požiadavky a sú vhodne vyrobené
 • EMD (Electro magnetic compatibility) – ubezpečenie, že výrobok nebude rušiť ostatné spotrebiče vo svojom okolí (televíziu, rádio a pod.)

RoHs

Tento certifikát uisťuje spotrebiteľa, že zariadenie neobsahuje nebezpečné látky (ortuť, olovo …) nad danú normu.

Falšovať certifikáty dnes nie je nijak zložité. A tak vo vlastnom záujme nakupujte nielen LED osvetlenie u preverených predajcov, u ktorých je potom ľahké prípadnú chybu výrobku reklamovať. LED osvetlenie má určitú garanciu výdrže v podobe odsvícených hodín, prípadne počtu rozsvietenie a zhasnutie. Garancia je ale nutná nielen pre samotné LED čipy, avšak aj pre s nimi spojenú elektroniku.

Späť do osnovy ↑

A ako vybrať LED pásik?

O LED žiarovkách toho vieme už dosť. Ale čo keď chceme vyberať LED pásik? Na čo sa zamerať u nich? Bude u inštalácia LED pásku nejaký reálneho odhadu problém?

Začnime tou inštalácií. Báť sa jej rozhodne nemusíte. Je veľmi jednoduchá a rýchla. A zvládne to každý. A čo sa výberu týka, to sa tiež poddá. Stačí si zase načítať informácie. Tentoraz budeme potrebovať vedieť, aký chceme typ LED diódy, akú šírku, akú svietivosť, ako vyhotovenie a krytie a v neposlednom rade akej uchytenie a deliteľnosť. Poďme na to:

Typ (veľkosť) LED diód

Najbežnejšie LED pásiky nájdete s označením SMD 3528 a SMD. Ide teda o SMD technológiu s veľkosťou diód buď 3528 (PLCC2), kedy veľkosť diód je cca 3.5 x 2.8mm; alebo 5050 (PLCC6), kedy je veľkosť diód približne 5.0 x 5.0mm.

Šírka pásky a jeho prevedenie a krytie

LED pásiky sa vyrába v šírkach 8-12mm. Šírka je v závislosti od typu (veľkosti) LED diód na pásku a na jeho vykonanie, či je vodotesný alebo nie. Vodotesné pásky majú krytie IP65 alebo IP66. Diódy bývajú zapracované v silikónu, silikagélu.

Svietivosť pásku

Celková svietivosť pásku sa odvíja od typu LED diód a ich počtu na pásku. Údaje uvádzané výrobcom sú vždy prepočítané na meter LED pásku. Väčšinou platí, že LED pásiky SMD 5050 majú svietivosť 2-3x vyššie ako LED pásiky SMD3528.

Takže pásik SMD 5050 použijeme skôr na osvetlenie pracovnej plochy. K dekoráciám nám vystačí pásik SMD 3528.

Uchytenie a deliteľnosť LED pásku

Uchytenie býva jednoduché: väčšinou buď pomocou samolepiacej pásky, alebo plastovými objímkami v tvare písmena „U“ s kovovými skrutkami.

Pri každom pásku nájdete na plošnom spoji vyznačené miesta, kde ho možno deliť na kratšie kusy, tzv. Moduly. Aj ten najkratší kus musí vždy mať aspoň 3 LED diódy. Deliť môžete po akýchkoľvek násobkoch čísla tri. Pásik je možné prestrihnúť s pomocou ostrých nožníc alebo elektrikárskych klieští.

Najkratšia trojdiodový modul je dnes cca 2,5 cm dlhý (pásik SMD 3528 sa 120 LED), ten najdlhší má centimetrov 10 (pásik SMD 5050 sa 30 LED).

Napájací zdroj LED pásku

Napájací zdroj môžete kúpiť ako súčasť LED pásku. A len zastrčíte do elektriny. Ale zaobstarať možno aj LED pásik samotný. Takže ak k nemu nemáte doma zdroj, je nutné vybrať aj ho. Zdroje sa líšia podľa toho, či prevedú napätie na 12 V alebo na 24 V. Ďalej musíte vyberať podľa toho, či je zdroj určený i von, alebo len do interiéru. Niektoré zdroje sú vhodnejšie do domácností, iné do priemyslu.

Pamätajte si, že jeden zdroj môžete použiť aj pre viac LED pásikov. Ale logicky nesmiete prekročiť celkový príkon vzniknutej sústavy – pásiky nesmú mať do kopy väčší odber než je možné zdrojom vôbec dodať. Pásky sa k zdrojom pripájajú pomocou inštalačného materiálu, akým sú spojky, prepojky, dvojlinky, čtyřlinky pod. Ale to už je iná téma.

Späť do osnovy ↑

Ako zapojiť LED diódy?

Ak potrebujeme z nejakého dôvodu zapojiť samotné LED diódy, musíme vždy myslieť na to, že ide o polovodiče, ktorými musí prechádzať elektrický prúd tým správnym (tzv. Priepustným) smerom. K zdroju napätia ju teda zapájame tak, aby katóda išla na záporný pól zdroja a anóda na ten kladný.

Ak by sme LED diódu zapojili v opačnom, teda závernom smere, napätie by z počiatku neurobilo nič. Ale pri jeho zvýšení by došlo k tzv. Prierazu, kedy diódou začne náhle prechádzať veľký prúd. Polovodičový prechod sa skratuje a dióda je trvalo poškodená. A rozhodne nedôjde v prípade LED diódy k vydanie nejakého svetla.

Diódy musia byť vždy napájané zo zdroja prúdu. Ale môžeme ich umiestňovať sériovo za sebou. Avšak s rezistorom obmedzujúcim pretekajúci prúd. Priame paralelné zapojenie ale možné nie je. Ku každej LED musíte v tomto prípade pripojiť predradený rezistor. Takto možno napojiť paralelne viac skupín sériovo spojených LED (pásikov).

 

 

 

 

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo