konstantin pudan Y8iHuKoGfHw unsplash

Ako vyčistiť koberec a škvrny

Ako vyčistiť po zime koberec? Suchou alebo mokrou cestou, rady našich babičiek

[contents h2]

Blíži sa Veľká noc a vy už sa pomaly pripravujete na jarné upratovanie domácnosti? Po zimnom období sa sústreďte na podlahu a koberce. Zrejme ani vám sa nevyhla pohroma v podobe škvŕn a nečistôt rozličného pôvodu. Na ich celoplošnú likvidáciu využite suchú alebo mokrú metódu čistenia. Na jednotlivé škvrny potom opatrne vyskúšajte prostriedky z kuchyne našich babičiek.

Najčastejšou a najbežnejšou formou priebežného upratovania kobercov je vysávanie. Koberec na podlahe vysajte, najlepšie proti smeru vlasu. Umožní vám to, dostať sa najhlbšie, ako je to možné. V opačnom prípade zmiznú iba nečistoty z povrchu. Na zažratú špinu v koberci sa hodí obyčajná vlhká soľ, ktorú nechajte po rozsypaní zhruba hodinku pôsobiť a potom povysávajte.

the creative exchange uSFYHjmqPAE unsplash

Klasické prášenie kobercov je účinné, ale namáhavé a neobľúbené

Veľmi účinné, ale najmenej obľúbené, je klasické vyprášenie koberca. Je možné samozrejme skôr pri menších kusoch, ktoré nesiahajú „od steny k stene“. Zostal u vás pred domom ešte nejaký čistý sneh? Na oživenie farieb položte koberec lícom na sneh a vyklepte naň všetku špinu. Dobrým prostriedkom je tiež rozsypaná a odkvapkaná biela kyslá kapusta, ktorú nechajte chvíľu pôsobiť a potom ju pozametajte.

Ste na svoj nábytok a koberce citliví a fľaky od rozliatych nápojov alebo vyšliapané „cestičky“ sa vás netýkajú? Zvoľte si pokojne „suchú cestu“ čistenia. Zbavíte sa prachu aj všadeprítomných roztočov, navyše môžete po skončení práce miestnosť aj koberec hneď používať. Metóda spočíva v použití prášku alebo čistiacej suchej peny, na ktorú sa častice špiny naviažu a skončia vo vysávači. Za meter štvorcový takéhoto vyčistenia koberca dáte špecializovanej firme zhruba 4 eura.

Mokré čistenie sa nehodí úplne všade, opatrní buďte pri vlne a palubovke

Účinné a razantné je celoplošné čistenie kobercov „mokrou cestou“. Čistiaci roztok ide z nádrže k tryske na odsávacej hubici, pri jej pohybe sa vstrekuje do látky a vzápätí do odpadovej nádrže. Cestou rozpúšťa nečistoty. Metóda sa ale nehodí úplne všade, opatrní buďte napríklad pri vlnených kobercoch, drevených podlahách alebo palubovkách, ktoré sa s vodou príliš nemajú radi a môžete ich zničiť.

karcher

S vlhkosťou súvisí zápach po plesni, ktorý vás môže pri koberci veľmi potrápiť. Kusový koberec vetrajte na slnku, veľký kus vyčistite nasucho a dôkladne vyvetrajte. Pomôžte si jedlou sódou, rozsypte ju na koberec, nechajte štvrťhodinku pôsobiť a povysávajte. Koberčeky z prírodných materiálov, kokosu, sisalu alebo tŕstia vydrhnite slanou vodou a nechajte uschnúť na chladnejšom mieste.

Koberčeky z prírodných materiálov vydrhnite slanou vodou a nechajte vyschnúť.

Ak vás neláka svojpomocné upratovanie, zaplaťte si nielen za vyčistenie kobercov u profesionálov. Firma sa za vami príde do bytu pozrieť a dohodne sa s vami, čo chcete upratať, a tiež na orientačnej cene. Vo veľkých mestách zaplatíte za hodinu práce v priemere 8 eur a pri väčšom upratovaní počítajte najmenej s tromi hodinami. Za prácu cez víkendy a sviatky si priplatíte zhruba 30 %.

V špeciálnej ponuke upratovacích firiem je aj strojové čistenie kobercov a sedacích súprav. Niektoré z nich vám, najmä malé koberce, vyčistia vo svojej vlastnej prevádzke alebo vám profesionálny prístroj požičajú. Výrazne pohodlnejšie, a nie oveľa drahšie, je ale nechať koberce čistiť doma. Trojmiestnu sedačku a dve kreslá vám firma vyčistí za približne 16 eur, a ak jej k tomu pridáte aj koberec, naúčtuje si 50 až 75 centov za m2, podľa stupňa zašpinenia.

Profesionálne firmy ušetria čas pri upratovaní, overte si ale ich referencie

Upratovacie služby profesionálnej firmy nie sú síce zadarmo, ale poskytnú vám nemalú úsporu času. Pri rozsiahlom zašpinení kobercov a podlahových krytín väčšinou ani nebudete mať inú možnosť. Množstvo upratujúcich firiem navyše pamätá na stálych zákazníkov a ponúka im zľavy na hodinových sadzbách alebo prednostné objednávky, využite to. Pri výbere firmy si overte jej technológiu a referencie.

Škvrny na kobercoch likvidujte rýchlo, postupujte od krajov k stredu.

Pri vzniknutých škvrnách je v prvom rade dôležitá rýchlosť, s akou sa do ich likvidácie pustíte. Vždy sa snažte, čo najskôr odstrániť zdroj a v prípade tekutej nečistoty ju opatrne vysajte papierovou utierkou alebo handričkou. Nesmiete pritom tlačiť a škvrnu rozťahovať do strán, postupujte teda od jej kraja do stredu. Väčšinou potom uspejete s opatrným použitím roztoku vlažnej vody s mydlom.

Najčastejšou metlou na škvrny z kuchyne našich babičiek je ocot a citrón. Na nečistoty pôsobia svojimi kyselinami a použite ich na fľaky od farieb, piva, prípadne vajec. Zdoláte s nimi tiež mastné škvrny. Citrónová šťava navyše v porovnaní s octom príjemne vonia. Razantné bieliace prípravky vynechajte. Mohli by ste sa prekvapene pozerať na veľkú svetlú škvrnu, s ktorou už ťažko niečo urobíte. Žuvačku na koberci čo najviac schlaďte, napríklad kockami ľadu. Potom ju ľahko odstránite a zvyšok vody postupne vyschne.

Na mastné škvrny platí niekedy ocot, inokedy zase alkohol. Skúste ale aj teplú vodu s trochou mydla alebo saponátu. Naopak, zásadne len studenú vodu, prípadne prací prášok alebo prípravky na koberce použite na škvrny od kakaa. Tie isté prostriedky vám pomôžu od kečupových stôp. Škvrny od vína vysušte, nasypte na ne soľ a nechajte pôsobiť asi desať minút. Soľ potom povysávajte a studenou vodou škvrnu dočistite. V prípade potreby celý postup zopakujte.

Babské recepty platia aj na čerstvú krv, kde odporúčame studenú mydlovú vodu a soľ. Veľmi húževnatý je atrament, od ktorého vám pomôže najskôr savý papier, a potom vlažný soľný roztok a jemné čistenie. Pijak v spolupráci so žehličkou odstráni škvrny od vosku zo sviečky. S blatom sa naopak neponáhľajte, nechajte ho zaschnúť a potom kefujte a vysávajte.

V prvom rade je dôležitá rýchlosť, s akou sa do likvidácie škvŕn od ich vzniku pustíte. Čo najskôr odstráňte zdroj a v prípade tekutej nečistoty sa ju snažte vysať papierovou utierkou alebo handričkou. Nesmiete pritom tlačiť a škvrnu rozťahovať do strán, postupujte teda od jej kraja do stredu. Potom skúste opatrne roztok vlažnej vody s mydlom, väčšinou uspejete.

Likvidáciu škvŕn najskôr vyskúšajte na mieste, ktoré nie je vidieť

Razantné bieliace prípravky oželte. Mohli by ste získať veľkú svetlú škvrnu, s ktorou už ťažko niečo urobíte. Všeobecná rada pri čistení nielen kobercov je vyskúšať odstraňovanie nečistôt trebárs v kúte, kde prípadný nezdar nebude okamžite na očiach.

Pretlačené stopy od nábytku na koberci sa dajú čiastočne odstrániť, ale je to spravidla beh na dlhú trať

Osvedčený a známy postup je na škvrnu od vína. Vysušte ju, nasypte na ňu soľ a nechajte pôsobiť asi desať minút. Soľ potom povysávajte a studenou vodou škvrnu dočistite. V prípade potreby celý postup zopakujte. Aj tu sa oplatí skúsiť postup na menej viditeľnom mieste.

Čo robiť pri odstraňovaní škvŕn z koberca

•   Čo najrýchlejšie po ich vzniku sa snažte škvrnu zlikvidovať

•   Savým papierom alebo suchou handričkou sa snažte odsať čo najviac nečistoty

•   Vlažnou vodou s trochou saponátu na koberce opatrne škvrnu preklepte      

•   Postupujte od kraja fľaku smerom do jeho stredu

•   Nakoniec použite čistú vodu a odstráňte zvyšky čistiacich prostriedkov

Pokiaľ si na vyčistenie škvrny kvôli jej veľkosti alebo vytrvalosti netrúfate, musíte sa obrátiť na profesionálov. Na trhu pôsobí množstvo firiem, ktoré majú k dispozícii väčšie čistiace stroje a spolu s príslušnými prostriedkami vás ťažkostí so špinou zaručene zbavia. Prístroje si môžete tiež požičať domov, spravidla si k nim ale musíte dokúpiť príslušné chemikálie a výsledok je len na vás.

Tipy na likvidáciu niektorých škvŕn

• Vosk zo sviečky – savý papier a žehlička nastavená na vlnu

• Pero – zriedený šampón na koberce alebo lieh

• Čokoláda – mäkká kefa a roztok z octu a liehu

• Víno – soľ a potom teplá voda, prípadne prací prostriedok

• Lepidlo – škrobová voda, syntetický acetón alebo alkohol

Upratovacej firme radšej prenechajte tiež čistenie peržanov, kobercov z vlny alebo iných chúlostivých materiálov. Raz za rok odporúčajú profesionálne vyčistenie podlahovej krytiny odborníci na bytový textil. Pri výbere špecialistov si overte, akú technológiu firma používa a aké má referencie. Cena sa vďaka konkurenčnému prostrediu dostala na prijateľnú hranicu v priemere cca 0,70 eur za m2.

S odborným čistením kobercov spojte aj čalúnený nábytok

...

S profesionálnym čistením kobercov stojí spravidla za to spojiť aj čistenie čalúneného nábytku. Firma si poradí aj s problematickým zašpinením starších sedačiek alebo kresiel a všeobecne býva táto operácia účinnejšia, než keby ste sa o ňu pokúšali sami. Moderné technológie zbavia vaše sedačky aj koberce všadeprítomných roztočov, ktorí patria spolu so svojimi exkrementmi medzi výrazné alergény.