sarah dorweiler x2Tmfd1 SgA unsplash 1

Celý svet je hore nohami! Aspoň čiastočne. Pripravte na obrat kvety a pestujte ich obrátene

Máte malý byt a chcete do neho dostať čo najviac kvetov, pretože ich jednoducho zbožňujete? Kvetináčmi môžete obstavať všetky parapety, ak sú dostatočne široké, alebo využite netradičné miesta. Toho je najviac pri strope, tak prečo ho nevyužiť? Zaveste pod neho kvety. A aby ste videli, ako sa im darí, zaveste ich „hore nohami“. A nezostávajte len pri kvetoch. Zasaďte tak aj bylinky. Je fajn si pri varení odtrhnúť čerstvé bylinky priamo nad hlavou.

Koreňmi nahor nemusíte pestovať len okrasné kvety a bylinky, ale aj zeleninu. Nepotrebujete vlastný záhon alebo záhradku, pretože špeciálne pestovateľské nádoby sú vhodné aj na balkóny, terasy či pergoly. Sú úsporné na miesto (na balkóne vám zostane miesto na sušenie bielizne alebo stolík), pojmú veľké množstvo pestovateľského substrátu, dovolia vysadiť aj niekoľko sadeníc naraz a majú lepšiu schopnosť prehrievať pestovateľský substrát.

Prečo pestovať rastliny koreňmi nahor?

Obrátene môžete pestovať všetky izbové aj balkónové rastliny vrátane byliniek a zeleniny, vhodnejšie sú však menej náročné druhy rastlín. Dlhoročné kvety by si na tento spôsob nemuseli zvyknúť a uhynuli by. Vyberte si napríklad brečtan, pelargóniu, tradeskanciu, antúrium, palmu Areca, bostonské paprade, fenikel, muškát, mätu, orchideu, syngónium alebo lišajovec, petržlen, paradajky, chilli, papriky, uhorky, baklažány aj inú plodovú zeleninu alebo jahody.

Pozrite sa na Pinterest, ako úžasne vyzerajú kvety a bylinky pestované koreňmi nahor.

Pri pestovaní rastlín „hore nohami“ odpadá namáhavá práca s bolesťami v chrbte aj práca s umiestňovaním opôr a najmä pletím záhonu. Navyše zmiernite riziko napadnutia rastlín chorobami, najmä plesňami a baktériami počas vlhkého alebo daždivého počasia. Tiež ľahšie skontrolujete výskyt škodcov. Špeciálna nádoba naplnená zeminou pôsobí na koreňový systém ako skleník, plody dozrievajú rýchlejšie, sú chutnejšie a šťavnatejšie. Nevýhodou je, že substrát presychá rýchlejšie, takže je potrebná pravidelná zálievka.

Veľa ľudí pestovanie rastlín koreňmi nahor odsudzuje. Niektorí to dokonca považujú za ich týranie. Prečo to ale neskúsiť? Myslím si, že ak by sa to rastline nepáčilo, dala by to najavo. Buďto by začala chradnúť alebo by otočila smer rastu a stonky by smerovala opäť smerom nahor, zatiaľ čo korene by mali tendenciu rásť svojim prirodzeným smerom, teda nadol. V tom prípade je najlepšie rastlinu presadiť do klasického kvetináča.

Kvetináče Sky Planter

Kvetináč Sky Planter od firmy Boskke je prispôsobený pre rast kvetov hore nohami. Navrhol ho Patrick Morris, dizajnér z Nového Zélandu. Za návrh tohto kvetináča dostal prestížnu cenu Red Dot Design Award. Plastový kvetináč zoženiete za 20 eur, keramický za cca 30 eur.

Vnútri kvetináča sa ukrýva malá nádržka, ktorá priebežne zavlažuje rastlinu priamo pri koreňoch. Voda sa tu toľko neodparuje, takže jej nespotrebujete toľko, ako pri klasickom pestovaní. Súčasťou systému je aj sitko na zachytenie hliny a vody, aby vám rastlina doma nerobila neporiadok.

Kvety zalejete jednoducho zhora otvorom v dne kvetináča. Tak zavlažíte pôdu, ktorá sa nachádza na druhom disku, do ktorého je vsadená kvetina. Zálievka sa z disku uvoľňuje postupne, takže kvetináč funguje na princípe samozavlažovania. Kvetináče s vysadenými kvetmi pripevníte k stropu alebo stene pomocou závesných háčikov a drôtikov.

Závesné vaky pre pestovanie rastlín koreňmi nahor

Okrem kvetináča Sky Planter od firmy Boskke využijete pre pestovanie rastlín koreňmi nahor aj závesné vaky. Ich cena sa pohybuje okolo 8 eur za kus. Otvorte horný kryt vaku, prevlečte stonku s listami otvorom v dne tak, aby korene zostali vo vnútri vaku a zakryte ich zeminou na požadovanú úroveň. Potom vak zaveste a rastliny pravidelne zalievajte zhora.

Medzi hlavné výhody závesných vakov patrí netradičný vzhľad, úspora miesta, možnosť pojať až 18 litrov pestovateľského substrátu a zasadenie aj viac sadeníc naraz, schopnosť lepšie prehrievať pestovateľský substrát (to oceníte najmä pri pestovaní zeleniny na balkóne, napríklad paradajok alebo paprík) a schopnosť lepšie zavlažiť korene a vyživovať rastliny.

Nevýhodou závesných vakov je to, že nie každej rastline pestovanie „hore nohami“ prospieva. Ak danej rastline tento spôsob nevyhovuje, prejavuje sa to najmä tým, že sa jej ohýbajú korene smerom nadol a stonky zase smerom nahor. Ak spozorujete tento jav, presaďte rastlinu do klasického kvetináča.

Vyrobte si pestovateľskú nádobu sami

Pestovateľskú nádobu vyrobíte ľahko z akéhokoľvek vedra, PET fľaše a iných nádob, napríklad aj plechoviek. Stačí do ich dna vyvŕtať otvor, ktorým pretiahnete rastlinu tak, aby listy smerovali smerom nadol a korene boli vo vnútri nádoby.

Korene zasypte zeminou a vysadenú nádobu zaveste na pripravený hák. Rastliny zalievajte zhora. Ak nádobu zakryjete vekom, predídete tak rýchlym stratám vlhkosti. Musíte však vyriešiť systém zalievania, aby ste nemuseli veko zakaždým otvárať.