Čistenie eko kože – ako na to?

Ekokoža je dokonalou imitáciou pravej kože. Je priedušná, pevná, odolná voči oderu a môže mať prakticky akúkoľvek farbu. Veľkou výhodou oproti pravej koži je nižšia cena, vďaka svojej priedušnosti je však náchylnejšia na styk s tekutinami. Čím menej vody teda pri čistení použijete, tým lepšie. Pokiaľ sa o ekokožu budete dobre starať, tak bude dlho vyzerať ako nová.

Použite

 • slabší roztok mydla alebo pracieho prášku
 • špeciálny čistič na eko kožu
 • mäkkú bavlnenú handričku
Späť do osnovy ↑

Nepoužívajte

 • ryžovú kefu a iné brúsne prípravky
 • prípravky na suché čistenie
 • chemické prípravky na báze rozpúšťadiel
 • liehy, lúhy, benzínové čističe, dezinfekčné prostriedky či bieliace prostriedky
 • krémy, vosky, spreje, prostriedky na čistenie prírodnej kože

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu.  Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Späť do osnovy ↑

Bežné čistenie

Menšie škvrny vyčistite handričkou navlhčenou v slabšom roztoku mydla alebo pracieho prášku. Nepoužívajte ryžovú kefu, pretože by ste mohli poťah zodrať. Rozliatu tekutinu čo najrýchlejšie vysajte papierom a vzniknutú škvrnu následne vyčistite vlhkou handrou. Podobne postupujte i v prípade, že vám na nábytok spadne nejaké jedlo. Čo najskôr odstráňte tú najhoršiu nečistotu a škvrnu jemne vydrhnite.

Keď sa vám to nepodarí alebo dôjde k znečisteniu umelej kože ťažko odstrániteľnou látkou (napríklad atramentom či lakom na nechty), tak sa radšej obráťte na odbornú upratovaciu firmu. Farebné látky, ktoré prídu do styku s ekokožou, môžu spôsobiť jej zafarbenie. Set na čistenie ekokože vyjde približne na 23 eur.

Späť do osnovy ↑

Pravidelná údržba

Životnosť sedačky i ďalšieho nábytku s poťahom z ekokože predĺžite pravidelnou údržbou. Nábytok nevystavujte dlhodobo priamemu slnečného žiareniu a teplotám nad 25 °C. Pri čistení nepoužívajte žiadne chemické prostriedky a prípravky určené na pravú kožu. Umelú kožu pravidelne ošetrujte sprejom, ktorý je určený špeciálne na tento materiál. Väčšinou ho zoženiete v predajniach s obuvou.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo