japanese woman turning air purifier

Čistička vzduchu: ako funguje a ako si vybrať tú najvhodnejšiu?

Prach a suchý vzduch – to je kombinácia, ktorú nikto nechce mať doma. O to viac, ak máte doma alergika, dieťa alebo zviera. Počuli ste o možnosti zaobstarať si čističku vzduchu? Nie je práve lacná, ale ak si viete vybrať tú správnú, stane sa skvelým pomocníkom pre vašu domácnosť.

Čo je to čistička vzduchu, ako funguje a ako si vybrať tú najlepšiu pre váš byt alebo dom? Ak si chcete vytvoriť útulný domov a zlepšiť jeho klímu, čítajte ďalej!

Čistička vzduchu: čo to je?

Čistička vzduchu je zariadenie, ktorého hlavnou úlohou je odstrániť z miestnosti rôzne nečistoty, ako napríklad prach, baktérie, vírusy, ale aj zvieracie chlpy alebo cigaretový dym.

Vďaka takémuto pomocníkovi sa zlepší kvalita vzduchu vo vašej domácnosti a vám sa bude lepšie dýchať, a to nielen v prípade, že ste alergik alebo astmatik. Zmenu vo vašej domácnosti pocíti každý, vrátane zdravých osôb.

Čistička vzduchu je vhodná najmä pre:

  • Alergikov na peľ, prach a plesne
  • Astmatikov
  • Deti
  • Rodiny s domácimi zvieratami
  • Fajčiari

Ako funguje čistička vzduchu?

Vo väčšine prípadov funguje čistička vzduchu na princípe niekoľkých po sebe nasledujúcich filtrov a filtrácie vzduchu. Existujú však aj ďalšie tipy, napríklad čistička s ionizátorom, o ktorých sa zmienime neskôr. Hlavnou úlohou čističky je odstraňovať prach zo vzduchu. Ako to robí?

Čistička má v spodnej časti ventilátor, ktorý nasáva vzduch okolo nej. Vzduch sa potom dostane do systému filtrov, kde sa usadzujú nečistoty. Vyčistený vzduch sa potom vypúšťa v hornej časti jednotky. Tadá!

Aby ste mali lepšiu predstavu: aké sú typy čističiek?

Čistička vzduchu s HEPA filtrom

Čističky s HEPA filtrom sú vysoko účinné. Filter HEPA dokáže zachytiť častice s veľkosťou až 0,3 mikrónu, čo predstavuje približne 99 % všetkých nečistôt vo vzduchu. Okrem čističiek vzduchu ho nájdete napríklad aj vo vysávačoch. Ak má byť tento filter účinný, mali by ste ho pravidelne meniť.

Vedeli ste, že HEPA filter je skratka pre High Efficiency Particulate Air filter čiže vysokoúčinný filter pevných častíc?

Ďalšie filtre zabudované v čističke

Čistička vzduchu s HEPA filtrom obsahuje aj predfilter na prach. Jeho úlohou je zachytávať väčšie nečistoty, ako sú chumáče prachu alebo chlpy domácich zvierat. Na rozdiel od HEPA filtra sa prachový predfilter nemusí meniť, pretože je umývateľný.

Ďalším veľmi vhodným filtrom je AC filter čiže uhlíkový filter. To nám pomáha zachytiť rôzne pachy, napríklad pachy z varenia alebo cigaretového dymu. Tento filter je tiež potrebné pravidelne vymieňať, aby bol funkčný.

Čistička s katalytickým spaľovaním

Existujú aj čističky s katalytickým spaľovaním. Obsahujú nano-fotokatalyzátorové filtre z oxidu titaničitého, ktoré dokážu neutralizovať chemické látky a nebezpečné plyny vo vzduchu tým, že ich rozkladajú na oxid uhličitý a vzdušnú vlhkosť.

Tieto čističky sú vhodné pre domácnosti nachádzajúce sa v blízkosti čistiarní alebo tovární, prípadne v mestách, kde sa vyskytuje viac smogu. Takéto čističe sú, samozrejme, o niekoľko desiatok eur drahšie.

Ionizačná čistička vzduchu

Čistička vzduchu s ionizátorom je alternatívou k čističke vzduchu s filtrom HEPA. Takéto čističky neobsahujú žiadne filtre. Fungujú na princípe plazmovej technológie, ionizátora a pôsobenia elektrického náboja na častice vo vzduchu.

Výhodou týchto čističiek je, že pracujú efektívne a veľmi ticho, takže ich môžete mať zapnuté prakticky bez prerušenia.

Princíp ionizácie

Vzduch je plný kladne alebo záporne nabitých častíc. Pozitívne nabité častice majú negatívny vplyv na naše zdravie a spôsobujú problémy, ako sú dýchacie ťažkosti, bolesti hlavy a problémy so spánkom.

Naopak, záporne nabité častice nám pomáhajú, zvyšujú našu výkonnosť, koncentráciu, znižujú únavu a podporujú duševnú a fyzickú pohodu. Okrem toho môžu negatívne častice neutralizovať zápach. Úlohou ionizátora je potom čistiť vzduch a bojovať proti pachovým stopám.

Čistička s ultrafialovým žiarením

Ultrafialové žiarenie sprostredkúva UV lampa, ktorá je súčasťou čističky. Ultrafialové žiarenie pomáha ničiť vírusy, baktérie a iné nečistoty organického pôvodu. UV lampa si nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Jeho životnosť je maximálne 5 rokov správneho fungovania, potom je potrebná výmena.

Čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom

Aby sa z čističky stal zvlhčovač vzduchu, je potrebný vodný filter. Takéto čističky vzduchu sú vhodné najmä do suchého prostredia, ktoré môže mať tiež negatívny vplyv na naše zdravie.

Na druhej strane je dobré vedieť, že takéto zvlhčovače sú menej účinné pri odstraňovaní prachových častíc a skôr bojujú proti problému vlhkosti v domácnosti.

Záleží však na tom, čo od čističky vzduchu očakávate. Pri takýchto čističkách je dôležitá aj údržba, najmä kvôli plesniam, ktorým sa darí vo vodnom prostredí.

Ako je to s vlhkosťou?

Ako sme už uviedli, suchý vzduch môže mať negatívny vplyv na naše zdravie – prejavuje sa suchou, podráždenou pokožkou, kašľom, škriabaním v hrdle, nadmernou únavou alebo nachladnutím.

Vyššie uvedená čistička vzduchu so zvlhčovačom môže pomôcť pri suchom vzduchu, ale existujú aj iné možnosti:

  • Dostatočne vetrajte
  • Sušte oblečenie doma na skladacom sušiaku
  • Využite vlhkosť z kúpeľne a po sprchovaní nechajte dvere otvorené
  • Stavte na rastliny. Musíte si však vybrať rastliny, ktoré pomáhajú zvlhčovať vzduch, ako sú filodendron, kordilínka, šachor striedavolistý alebo zelenec chocholnatý.
  • Kúpte si vodné rozprašovače a difúzory do domácnosti

Nesmiete to však preháňať, pretože nadmerná vlhkosť je tiež škodlivá – darí sa v nej plesniam. Ak máte problémy s nadmernou vlhkosťou, zvážte možnosti izolácie, pohlcovače vlhkosti, vykurovania, klimatizácie alebo by vám mohli pomôcť aj rastliny. Medzi tie, ktoré pohlcujú vlhkosť, patria lopatkovec, dracéna, fitónia alebo chrysalidokarpus nažltlý.

Ako zistíte optimálnu úroveň vlhkosti? Kúpte si digitálny vlhkomer do domácnosti – hodnoty by sa mali pohybovať okolo 50 %. Ak klesnú pod 40 %, máte doma suchý vzduch a mali by ste sa ho pokúsiť zvlhčiť. Ak hladina stúpne nad 65 %, musíte zvážiť možnosti odstránenia nadmernej vlhkosti v miestnosti.

Čistička vzduchu s klimatizáciou

Posledný typ čističiek vzduchu, ktorý vám predstavíme, je čistička vzduchu s klimatizáciou. Áno. Tie sa tiež vyrábajú a ich úlohou je, samozrejme, zároveň ochladzovať vzduch.

Ak žijete v dome s klimatizáciou, čističku vzduchu už pravdepodobne nebudete potrebovať. Klimatizácia sama filtruje vzduch. Na druhej strane, používanie klimatizácie v domácnosti môže mať negatívny vplyv na osoby trpiace astmou.

Prečo si zaobstarať čističku vzduchu?

Odstraňovanie nečistôt a prevencia chorôb

Dôležité je správne sa rozhodnúť. Kvalitná čistička vzduchu zachytí takmer všetky nečistoty zo vzduchu. Tým sa rapídne zníži možnosť ochorenia vašich blízkych. Ocenia ho napríklad alergické deti.

Žiadna únava a kvalitnejší spánok

Je to celkom logické. V miestnosti s čerstvým, sviežim vzduchom sa budete cítiť sviežo a bdelo. Únava vás nebude premáhať a práca vám pôjde ľahšie. A pokiaľ ide o spánok, zlepšuje sa jeho kvalita. Čističky vzduchu môžu nahradiť aj otvorené okno.

Bez zápachu: čistička ako riešenie pre fajčiarov a milovníkov domácich zvierat

Čistička vzduchu je riešením aj pre fajčiarov. Dokáže si poradiť s nepríjemnými pachmi v domácnosti, nielen so zápachom z cigariet. Poradí si aj so zápachom domácich zvierat.

Menej upratovania

S čističkou vzduchu si tiež rýchlo všimnete, že celkovo menej často utierate prach z nábytku. A ak si na prach nepotrpíte, odporúčame zbaviť sa kobercov, ktoré nasávajú prach. S kvalitnou podlahou, ktorú môžete jednoducho utrieť mokrou handrou, bude upratovanie ešte menej náročné.

TIP: Aj keď čistička vzduchu reguluje množstvo prachu v dome, nezabúdajte na pravidelné pranie detských plyšových hračiek.

Ako vybrať čističku vzduchu?

Aký druh čističky vzduchu? To závisí najmä od vás a vašich preferencií. Napriek tomu vám vysvetlíme niektoré základné parametre, aby ste sa nedopustili chyby. Optimálna čistička vzduchu by mala odstrániť viac ako 80 % prachu.

Výkon čističky vzduchu

Hlavným parametrom, ktorý by vás mal zaujímať, je výkon čističky. To nám ukazuje, ako rýchlo dokáže čistič vyčistiť priestor. Údaj o výkone vám konkrétne povie, koľko metrov kubických vzduchu čistička vyčistí za hodinu. Toto číslo by malo byť väčšie ako objem miestnosti, v ktorej chcete čističku používať.

Hlučnosť

Väčšinu spotrebiteľov zaujíma hluk. Pretože každý si cení kľud a ticho a nikto nechce počúvať hučiaci čistič. Či azda áno? Hladina hluku by teda nemala presiahnuť 35 decibelov.

Produkcia ozónu

Pri kúpe ionizačnej čističky vzduchu sledujeme produkciu ozónu. Tá nefunguje na princípe filtrovania vzduchu cez filtre, ale na princípe plazmovej technológie, ionizátora a pôsobenia elektrického náboja na častice vo vzduchu. Ako vedľajší produkt môže vznikať ozón, ktorý je toxický pre dýchacie cesty.