Depositphotos 496359470 S

Zavlažovacie vaky ako nevyhnutnosť pre mladé stromčeky? Dajte im šancu a ušetrite čas

Tohtoročná veľmi suchá jar a leto prinútili mnohých majiteľov záhrad s menšími stromami, aby ich zalievali. Keďže ide o časovo veľmi náročnú činnosť, máme tip pre tých, ktorí majú záhradu. Kúpte si zavlažovacie vaky. Budú prospešné pre stromy aj pre vás.

Skôr ako sa pozrieme na samotné vaky, mali by ste vedieť niečo o tom, ako fungujú stromy, voda a zavlažovanie.

Koľko vody potrebuje strom?

Podstatný je vek stromu. Podľa záhradníčky Hanny Pollertovej môžete skúsiť vypočítať objem vody na zalievanie približne podľa veku. Pridajte 10 litrov za každý rok života. Z toho jasne vyplýva, že zalievanie stromov si vyžaduje naozaj veľké množstvo vody.

To, či má strom nedostatok vody, zistíte už pri pohľade naň. Listy zvädnú a na okrajoch vyschnú. V prípade veľkého sucha strom niektoré z nich zhodí.

Ako často zalievať?

Je lepšie zalievať menej často, napríklad raz týždenne ale poriadne, aby sa zvlhčili spodné pôdne horizonty, ktoré dlhšie zadržiavajú vlhkosť. Koreňový systém stromov z nich môže čerpať vlhkosť. Mladšie stromy potrebujú viac vlahy.

Ako zalievať?

Pre laikov platí zjednodušujúce pravidlo. Zavlažovať by ste mali celú plochu pod korunou stromu. Mladé stromy, najmä na úrovni koreňového balu. To si pamätáte z výsadby.

U starých stromov by ste sa mali dostať mimo koruny na vzdialenosť približne o 2x až 3x viac, ako je polomer koruny. Čím je strom starší, tým viac vlahy získava z koreňov, ktoré siahajú tesne za okraje koruny.

Zalievanie by malo byť zároveň pomalšie. Veľký objem vody sa nevsiakne, časť sa dokonca v horúcom počasí skôr odparí. Ak máte možnosť natiahnuť hadicu k stromu, nechajte tiecť len veľmi slabý prúd. Môžete použiť aj starý sud s malým otvorom na dne. Ak nič z toho nemáte, zavlažovacie vaky sú to pravé.

Môžem používať chlórovanú vodu?

Chlór vo vode stromom nevadí; veľká časť chlóru sa vyparí skôr, ako sa vstrebe.

Môžem dať do vaku hnojivo?

Prosím, nerobte to, skrátilo by to životnosť vaku. Hnojenie a zavlažovanie musíte riešiť samostatne.

Čo je zavlažovací vak

Zvyčajne ide o plastový vak, ktorý sa dá zipsom pripevniť ku kmeňu stromu. Nie je to však nevyhnutné, pretože vak môžete umiestniť aj voľne na okraj koruny, najmä v prípade väčších stromov. V spodnej časti vreca sú malé otvory, cez ktoré presakuje voda a v priebehu niekoľkých hodín postupne zavlažuje pôdu pod ním. Povrch vaku tiež znižuje odparovanie.

PXL 20220816 160717730 1024x768 1
Sada zavlažovacích vakov v záhrade

Typy zavlažovacích vakov

Najbežnejším modelom zavlažovacieho vaku je klasický vysoký vak. Vyrábajú sa v rôznych objemoch a môžete mať dokonca obrovský vak na 180 litrov vody. Väčší objem môže zvlhčiť pôdu do väčšej hĺbky, až do 60 cm. Tento typ môžete tiež reťaziť a umiestniť ich viac, napríklad k starším stromom, alebo len znásobiť objem vody.

K dispozícii sú aj špeciálne tvarované vaky na zavlažovanie po obvode korún dospelých stromov. Tie ponúkajú aj extrémne objemy vody, napríklad 1500 litrov. Ich cena je však tiež extrémna a sú určené najmä pre mestské úrady.

Pre kríky, trvalky alebo stromy s nízkou korunou, kam by sa vysoký vak nezmestil, môžete kúpiť kruhové ploché vaky. Tie sú k dispozícii aj v hnedej farbe, zatiaľ čo väčšina stojacich vakov je v typickej zelenej farbe. Takéto vaky vyrába napríklad značka Treegator.

Zavlažovacie vaky sú skladovateľné a na zimu ich určite musíte odložiť. Sú vyrobené z plastu a mínusové teploty im nerobia dobre.

Keďže niektoré vaky môžu byť drahšie, existujú aj uzamykateľné varianty.

Prečo je potrebné mať zavlažovacie vaky?

Okrem už uvedených výhod, ako je veľký objem dodanej vody a znížené odparovanie, je to aj určitý komfort. Naplnenie vrecka trvá niekoľko minút. U 75-litrového vaku Parkside z Lidlu to trvá 8 minút s 3/4 hadicou. Za ten čas môžete na záhrade robiť veľa iných vecí a po naplnení vaku stačí hadicu presunúť ďalej.