Ako sa starať o drevovláknité dosky s rôznymi povrchmi?

MDF je stredne tvrdá drevovláknitá doska, ktorá je odolnejšia a pevnejšia než lamino. Oproti nemu je však drahšia. Väčšinou sa s ňou stretnete na dvierkach kuchynských liniek a profilovaných častiach nábytku, napríklad rôznych lištách. HDF je tvrdá drevovláknitá doska, ktorá sa používa na zadné časti skríň a dná zásuviek. Spôsob čistenia závisí predovšetkým od ich povrchovej úpravy.

Rovnako ako pri lamine musíte pri čistení zabrániť tomu, aby sa vlhkosť dostala k jadru dosky. Vyvarujte sa teda zvýšenej vlhkosti na povrchu nábytku. Ideálne je udržiavať všetky plochy suché a prípadné väčšie množstvo vlhkosti ihneď odstrániť mäkkou sajúcou látkou. Stojaca voda a iné tekutiny môžu spôsobiť trvalé poškodenie nábytku.

Použite

 • čistiace prostriedky určené do kuchyne (napríklad Jar za 1,50 eur)
  mäkkú savú textíliu
 • priemyselný čistič určený na drevo a materiály na báze dreva
 • čistič na plasty
 • horúci 30 % roztok mazľavého mydla
 • jemnú kefku
 • jelenicu na okná

Nepoužívajte

 • čistiace a chemické látky s brúsnymi účinkami
 • čistidlá na báze rozpúšťadiel (technický benzín, acetón)
 • agresívne prostriedky
 • parné a vysokotlakové čističe
 • veľké množstvo vody
 • zafarbené čističe
 • tekuté prášky

Akýkoľvek čistič najprv vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte
návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Lakované, laminované a dyhované povrchy

Lesklý povrch vyleštite leštenkou alebo leštiacou politúrou. Pokiaľ je nábytok ošetrený lakom, postupujte pri čistení rovnako, ako keby ste čistili nábytok z masívu ošetrený lakom. Najprv bavlnenou handrou jemne zotrite prach usadený na lakovanom povrchu. Potom bavlnenú handru jemne navlhčite v slabom roztoku saponátu, povrch očistite a nechajte ho vyschnúť.

Lesklý povrch následne vyleštite leštidlom alebo leštiacou politúrou (nesmie obsahovať vosk, mazivá, amoniak, alkohol, agresívne čistiace látky ani silikón). Nepoužívajte lacné mikrovláknové utierky. Mohli by ste nimi povrch poškriabať. Pri dyhovanom povrchu záleží na tom, akým lakom je dyha ošetrená. Bežný lak stačí poutierať vlhkou handričkou. Laminované dosky môžete čistiť suchou alebo vlhkou handričkou s použitím priemyselných čističov určených na drevo a materiály na báze dreva.

Vysoko lesklé akrylové dvierka

Dvierka sú pred poškodením chránené ochrannou fóliou. Po jej odstránení tesne po montáži je akrylový povrch ešte citlivý, takže na čistenie použite 1 % mydlový roztok a mäkkú čistú handričku (nie mikrovláknovú utierku).

Po vytvrdnutí akrylu (približne týždeň i viac) môžete používať antistatický čistič na umelé hmoty a výrobcom odporučený leštiaci prostriedok (napríklad
ULTRA GLOSS Superpolish za približne 7 eur). Pred leštením povrch umyte mydlovým roztokom a starostlivo vysušte. Špongie aj handričky musia byť mimoriadne čisté a nesmú mať brúsne účinky. Používajte napríklad bavlnenú handričku.Fóliované povrchy

Fóliované povrchy

Pri čistení fóliovaného nábytku použite bežné čistiace tekuté prostriedky alebo čističe na plasty. Zlučiteľnosť konkrétneho prostriedku s fóliou najprv vyskúšajte na skrytom mieste. Škvrny od silno zafarbených látok zmyte čo najskôr vodou s pridaním bežného čistiaceho prostriedku (nie abrazívneho). Škvrny nenechávajte zaschnúť, pretože ich odstránenie je potom omnoho ťažšie.

Zbytky škvŕn, najmä mastné fŕkance a usadeniny, vyčistíte pomocou jemnej kefky a 30 % horúceho roztoku mazľavého mydla. Tento postup podľa potreby zopakujte. V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn používajte čistiaci prostriedok s podielom alkoholu najviac 15 – 20 % (napríklad Ajax za 1,60 eur).

Na záver zmyte z fólie zbytky čistiacich prostriedkov vlažnou vodou a vysušte ju jelenicou na okná. Nepoužívajte zafarbené čističe (riedené ani koncentrované), lebo ich farbivá môžu na fólii zanechať stopy. Parné či vodné čistenie nie je na čistenie fóliovaných povrchov vhodné. Fólia nie je odolná ani voči organickým rozpúšťadlám, ako sú riedidlá, odlakovače alebo koncentrovaný alkohol.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo