Ako sa starať o textilné poťahy

Textilný poťah je príjemný na dotyk, pevný a dobre saje pot. Naviac býva lacnejší ako koža a ekokoža a môžete si vybrať z množstva farieb a dekórov. Pravidelná údržba je jednoduchá, pretože čalúnenie stačí občas vyluxovať vysávačom. Vyčistenie prípadných škvŕn je zložitejšie. V takomto prípade je vhodný poťah z umývateľnej textílie. Aby vám nábytok s textilným poťahom dlho vydržal, je potrebné sa oň pravidelne starať.

Čo pri čistení budete potrebovať

 • čistú handru zo sajúcej látky alebo papierový obrúsok
 • mydlový roztok (trocha tuhého či tekutého mydla s neutrálnym pH, rozpusteného vo vode)
 • čistiaci prípravok na čalúnenie – saponát (napríklad Mr. Teppich za cca 2,20 €) či suchá pena (napríklad Larrin Koralan za cca 1,90 €)
 • stroj na čistenie čalúnenia
Späť do osnovy ↑

Pri čistení nepoužívajte

 • chemické rozpúšťadlá a riedidlá (trichlóretylén, acetón, benzín, lieh a podobne)
 • piesky a abrazíva
 • pracie prášky
 • čistú vodu (zanecháva mapy vystupujúcej špiny)

Akýkoľvek čistič najskôr vyskúšajte na malom a málo viditeľnom mieste, či nespôsobuje poškodenie materiálu. Až potom ho použite na celý nábytok. Pri jeho použití sa riaďte návodom od výrobcu. Zabránite tak prípadnému poškodeniu nábytku.

Späť do osnovy ↑

Tipy na čistenie

 • Látku čistite vždy v smere tkania (po vlase).
 • Nepoužívajte kefku a krúživé pohyby.
 • Tkaninu neperte ani nežehlite, ak na to nie je určená.
 • Pena nesmie prísť do styku s drevenými časťami nábytku.
 • Roztok nesmie premočiť látku, preto ho do nej nevtláčajte.
 • Čalúnenie z mikroplyšu vyčistíte jemným trením kefou a veľmi jemným šampónovaním.
 • Pokiaľ sa vám škvrnu nepodarí vyčistiť, obráťte sa na špecializovanú firmu na chemické čistenie.
Späť do osnovy ↑

Prvá pomoc pri vzniku škvrny

Čerstvé škvrny odstráňte z poťahu ešte pred zaschnutím, uľahčíte si tak následné čistenie. Použite čistú handru alebo papierový obrúsok, ktorým škvrnu odsajete. V žiadnom prípade ju nedrhnite. Postupujte od okrajov škvrny do jej stredu. Vďaka tomu ju nerozmažete po celom poťahu.

Zaschnuté škvrny najprv oškrabte tupým plochým predmetom, napríklad lyžičkou. Potom na to použite vlažnú vodu a trocha neutrálneho mydla, alebo špeciálny saponát či suchú penu, ktoré sú určené na čistenie čalúneného nábytku.

Späť do osnovy ↑

Bežná údržba

Raz týždenne čalúnenie vyluxujte vysávačom nastaveným na nízky alebo stredný výkon. Zbavíte ho tak prachu a drobných nečistôt. Aspoň raz do roka uskutočnite väčšiu údržbu. V prípade alergikov a astmatikov, ktorým robia problémy prach, plesne a roztoče, alebo v bytoch, kde sú malé deti či domáci maznáčikovia, by mala byť frekvencia väčšieho čistenia častejšia.

Späť do osnovy ↑

Ročná údržba

Čistenie vám zaberie približne jednu až dve hodiny podľa veľkosti a miery znečistenia sedacej súpravy či iného čalúneného nábytku. Doba schnutia sa potom pohybuje okolo dvoch až piatich hodín podľa spôsobu čistenia. Snímateľný poťah väčšinou môžete vyprať. Pokiaľ však materiál nie je vhodný na pranie alebo sa do práčky nezmestí, odneste ho do čistiarne.

Suchú penu naneste na celé čalúnenie, nechajte pôsobiť podľa návodu, a potom vysajte spolu so špinou vysávačom. Na čistenie si môžete vypožičať čistiaci stroj. Cena prenájmu na 24 hodín je cca 17 € + vratná kaucia. Ak si na čistenie netrúfate sami, najmite si odbornú firmu. Ceny sa pohybujú okolo 5 € za čalúnené kreslo, 5 € za jedno miesto na sedačke, 1 € za stoličku a 4 € za matrac.

Mokrý, extrakčný spôsob, využijete pri bežne znečistenom nábytku, o ktorý sa pravidelne staráte. V určitej miere odstránite z textilu prach, roztoče i nepríjemné pachy a niektoré škvrny. Suchá cesta je mechanické čistenie vákuovým strojom. Tento spôsob využite na dlho nečistené materiály.

Späť do osnovy ↑

Ako si poradiť so zvieracími chlpmi a žuvačkami?

Zvieracie chlpy pozbierajte z čalúnenia vlhkými gumovými rukavicami (dostanete sa i do inak neprístupných rohov a medzier), špeciálnym lepiacim valčekom alebo vysávačom vybaveným špeciálnou turbokefou či hubicou na zvieracie chlpy. Niektoré vysávače sú určené priamo na vysávanie zvieracej srsti.

Žuvačku odstránite pomocou špeciálneho odstraňovača žuvačiek v spreji (napríklad Kim-Tec za cca 4,50 €), ktorý žuvačku zmrazí. Potom ju ľahko zoškrabete. Prípravok najprv vyskúšajte na malej časti znečisteného povrchu a pri použití sa riaďte návodom od výrobcu. Snímateľný poťah môžete na chvíľu vložiť do mrazničky. Žuvačka zmrzne a ľahko ju rozdrobíte. Rovnaký efekt dosiahnete priložením niekoľkých kociek ľadu zabalených do igelitu na žuvačku.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo