Zoznámte sa s Wohnwagonom, recyklovateľnú ostrovnú maringotkou. Aké ukrýva vychytávky?

Koľko miesta potrebujete na bývanie? 20, 50, alebo snáď 100 metrov štvorcových? Theresa Steininger a Christian Frantál dospeli k záveru, že stačí 25 m2 prirodzeného životného priestoru. Preto v roku 2013 navrhli Wohnwagon, teda pojazdné obydlia. Môžete si vybrať maringotku s rozmermi 6 x 2,5 metra, 10 x 2,5 metra alebo 10 x 2,5 metra s arkierom 3,3 x 2 metre. Výška obydlia je 240 cm, s podvozkom 362 cm.

Výrobcovia prispôsobí každý voz individuálne vašim potrebám. Môžete si povedať, na čo bude domček slúžiť aj ako bude využitý vnútorný priestor. Domček môžete využívať na celoročné bývanie, ako kancelária, hotelový izbu či rekreačný objekt. Záleží len na vás. Podľa vašich prianí upraví aj mieru sebestačnosti. Všetky priania ovplyvní výslednú cenu domčeka.

Základom sú prírodné a recyklované materiály

Autori projektu využívajú prírodné a recyklované materiály. Ich cieľom je vaša sebestačnosť. Obydlia vybavili takými technológiami, aby fungovalo ako ostrovné dom. Riešenie kombinuje inteligentné výrobu energie s využitím prírodných zdrojov a recyklácie vody. Autori spolupracujú s univerzitami a výskumnými ústavmi, takže drží krok s modernými technológiami.

Na výrobu domčeku používajú lokálne drevo, k izolácii ovčiu vlnu. Tá okrem iného zabezpečuje zdravú klímu domčeka, pretože napomáha k prirodzenej cirkulácii vzduchu v interiéri. Na vnútorný obklad používajú smrekové drevo alebo drevovláknité dosky s hlinenou omietkou. Tie dokážu akumulovať teplo, sú kompostovateľné a recyklovateľné.

Späť do osnovy ↑

Ako je to s elektrinou?

Na streche je nainštalovaná fotovoltaická elektráreň s výkonom 1,2 kWp (4 panely 300 Wp). Stačí to pre LED osvetlenie, notebook, mobil, rýchlovarnú kanvicu, chladničku a rádio. Mali by ste vynechať televíziu, varenie na elektrike a obrie stereo. Nevyužitá elektrina sa ukladá do batérií pod podlahou. Ich kapacita zodpovedá približne 4 dňom spotreby elektriny. Ak potrebujete elektriny viac, môžete sa dohovoriť na inštaláciu viacerých panelov.

Späť do osnovy ↑

Voda a odpady

Domček má nádrž na zhruba 650 litrov vody, z toho asi 140 litrov je uskladnený v nádržiach v podlahe. Do nádrže na streche sa zachytáva dažďová voda. Použitú vodu zo sprchy alebo umývadla prečerpáte na strechu a vyčistíte pomocou zelených rastlín, ktorých korene fungujú ako koreňová čistička. Konkrétne druhy rastlín s vami autori vyberú tak, aby vydržali dané klimatické podmienky.

Vyčistenú vodou sa môžete znovu sprchovať alebo umývať ruky. Autori pridali do vodného okruhu tiež špeciálny filter, pomocou ktorého získate z dažďovej vody pitnú. Vodu ohrejete pomocou solárneho systému a uskladníte ju vo stolitrové zásobníku. Ak nesvieti slnko a zásobník je prázdny, načerpáte doň studenú vodu, zakúrite pod zásobníkom drevom a do 35 minút máte teplú vodu nachystanú.

V domčeku nečakajte splachovací záchod. Má totiž pomerne veľkú spotrebu vody a museli by ste riešiť kanalizáciu. Preto je vo Wohnwagonu iba kompostovacie toalety. Tá oddelí tekutý a tuhý odpad, takže nemôže vznikať „latrínový“ zápach. Pevný odpad sa hromadí vo vnútornom zásobníku, kde dehydruje a po určitej dobe ho môžete použiť ako kompost. Obsah zásobníka je potrebné pravidelne vynášať.

Späť do osnovy ↑

Koľko Wohnwagon stojí?

Wohnwagon nie je práve lacný. Za hrubú stavbu (podvozok, drevená konštrukcia, izolácie striech i stien, okná, vnútorné omietky, podlaha a elektroinštalácie) dáte u domčeku o rozmere 10 x 2,5 metra 56 000 EUR. Fotovoltaické panely stojí zhruba 9 000 REUR, solárny ohrev kombinovaný s krbom 10 000 € a vodný systém 7 300 EUR. Za plne zariadenú maringotku vrátane kuchyne a kúpeľne dáte 100 000 EUR.

Späť do osnovy ↑

Video

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

      ZANECHAŤ ODPOVEĎ

      Domovy.sk
      Logo