jeshoots com ZMnefoI3k unsplash 1

Ako na extra rýchle upratovanie domácnosti

Upracte si domácnosť pohodlne a rýchlo! Vieme, ako na to.

Upratovanie vašej domácnosti alebo kancelárie nemusí byť len dlho odkladaným strašiakom. Pravidelnosť je síce základom čistoty a zdravého prostredia, ale ani v prípade, keď sa tomu už nedá vyhnúť, netreba prechádzať mučením v kombinácii s bezradnosťou. Zásadou je dať nepopulárnej, ale potrebnej činnosti aspoň nejaký poriadok a stratégiu.

Upratovať začnite tam, kam chodíte najmenej

Angažmán upratovacej firmy by vás starostí zbavil, ale býva spravidla tým oveľa drahším variantom. Ak teda nechcete stráviť pri domácom upratovaní zbytočne veľa času, začnite v izbách, ktoré používate najmenej. Patrí sem spálňa alebo domáca pracovňa. Budete mať rýchlo za sebou aspoň časť práce a môžete sa venovať miestnostiam, kde je to viac potrebné.

Dalšia na rad príde obývacia a prípadne detská izba, kuchyňa a nakoniec si nechajte toaletu a kúpeľňu. Cez tieto miestnosti sa totiž pri upratovaní pohybujete najčastejšie a väčšinou tu tiež skladujete čistiace prostriedky a upratovacie pomôcky. Nehľadiac na to, že budete potrebovať vodu a výlevku. Dobré je mať po ruke vrecia na odpadky a zbytočné veci hneď triediť na vyhodenie.

Základné vybavenie a potreby pre domáce upratovanie:

  • handry na podlahu
  • utierky z mikrovlákna
  • mop s držiakom a výsuvnou tyčou
  • vedro
  • stierky na podlahu a okná
  • sáčky na odpad
  • čistiace prostriedky

S domácim upratovaním začnite zhora a od vecí v dosahu očí. Výborným pomocníkom na prach je utierka z mikrovlákna alebo mierne vlhká handrička. Nezabudnite ani na pavučiny, ktoré môžu zostať v rohoch. Stiahnite horné plochy nábytku, police a nižšie uložené veci. Na záver potom príde podlaha. Opačným postupom sa donútite k práci legendárneho Sizyfa, takže vaše upratovanie nebude mať konca.

Pri čistení nábytku šetrite s vodou

Pri čistení a údržbe nábytku rozhodne neplatí známa veta z čias povinnej vojenskej služby, že „čo je mokré, to je čisté“. Nábytku z obľúbeného lamina, ku ktorého prednostiam patrí dlhodobá farebná i tvarová stálosť, stačí vlhká handra na občasné utretie prachu aj na prípadné odstránenie zaschnutých nečistôt po jedle alebo nápojoch.

Viac práce budete mať s dreveným nábytkom z masívu, ktorý sa s vlhkom a tekutinami nemá rád vôbec. Na máčanie vodou zabudnite tiež pri nábytku leštenom, lakovanom alebo voskovanom. Vynechajte aj drôtenky, kefy alebo rozpúšťadlá, miesto vyčistenia by ste si mohli nábytok z masívu tiež nenávratne zničiť.

Prach odstraňujte suchou mäkkou handrou a dávajte pritom pozor na škrabance. Pred prachom môžete nábytok brániť špeciálnymi antistatickými prípravkami a skúste tiež okamžite odstraňovať prípadné škvrny.

Pôvodné farby dreveného nábytku zachováte s pomocou špeciálnych prípravkov alebo voskov. Nie je na škodu dodržiavať návod od výrobcu a zistiť si dopredu, ktorý je určený na čistenie konkrétneho typu. Ak to u vás doma pôjde, skúste premyslieť dopredu rozostavenie nábytku a izolovať ho pred dlhodobým oslnením a zosvetľovacím pôsobením UV žiarenia.

Niekoľko tipov pri starostlivosti o nábytok:

  • prach z drevených častí odstraňujeme mäkkou, čistou a suchou prachovkou
  • chráňte nábytok pred dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia
  • nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky
  • na nábytku z lamina nesmie zostať po čistení voda
  • škvrny z čalúneného nábytku odstránite teplou mydlovou vodou
  • čalúnenie nevyklepávajte, ale pravidelne vysávajte

Matné aj lesklé povrchy môžete ošetriť špeciálnymi sprejmi, ktoré na povrchu urobia penu. Handrou ju rozleštíte, vyčistíte a oživíte aj prírodný vzhľad. Dlhodobú ochranu a konzerváciu zaistíte tradičnou leštenkou so včelím voskom. Po zaschnutí ju nezabudnite ešte preleštiť. Lakovaný nábytok znesie aj leštenky so silikónom.

Aj okná a podlaha chcú svoje

Upratovanie je často dobrodružné objavovanie dávno zabudnutých vecí, ktoré sme už oželeli. Podľa klasikov je najrozumnejšie mať doma „malý prehľadný neporiadok“. Najlepšou prevenciou proti hromadeniu vecí tam, kde nemajú čo robiť, je ale obstaranie úložných priestorov, komôd alebo policových regálov.

Jedným z úskalí domáceho upratovania je aj umývanie okien. Najlepšie je pustiť sa do nich pri zatiahnutej oblohe. Horúčava znamená rýchlejšie vysychanie čistiacich prostriedkov a šmuhy sa robia stále dokola. Začnite najskôr s rámami a parapetmi, potom pokračujte so sklami. Ak sa vám podarilo na okná dlhšiu dobu zabudnúť, budete musieť použiť dvojaký kúpeľ. Prvý so saponátom, druhý s čistou vodou. Na čistenie žalúziových lamiel sa osvedčil obyčajný lieh.

cdc VRpjDw3WqqI unsplash 1

Inú starostlivosť samozrejme vyžadujú okenné rámy z dreva, plastu, prípadne hliníka. Pri ich čistení postupujte vždy podľa pokynov výrobcu vašich okien.

Koberec na podlahe vysávajte najlepšie proti smeru vlasu. Umožní vám to dostať sa najhlbšie, ako je to možné. V opačnom prípade zmiznú len nečistoty z povrchu. Na zažratú špinu v koberci vyskúšajte obyčajnú vlhkú soľ, ktorú nechajte po vysypaní hodinku pôsobiť a potom povysávajte.

Čistenie podlahových krytín závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Iné prostriedky a postupy je nutné použiť na plávajúcu podlahu, iné na drevo, dlažbu, korok, linoleum, marmoleum a ďalšie typy podláh. Je nutné riadiť sa pokynmi výrobcu, prípadne predajcu či firmy, ktorá vám podlahu robila. Máme na mysli samozrejme dôkladnejšie čistenie, na utretie drobných čerstvých škvŕn postačí v každom prípade handra.

Podrobnejšie sa budeme čisteniu a údržbe okien a podláh venovať v niektorom z budúcich článkov v našom blogu.

Prírodné prostriedky sú lacné a účinné

Na čistenie a ošetrovanie predmetov v domácnosti sa používali od čias našich babičiek ľahko dostupné prírodné prostriedky a suroviny. Sú lacné a účinné. Medzi hlavné zbrane patria jedlá sóda, ocot a citrónová šťava. Roztok jedlej sódy v teplej vode vám pomôže napríklad od zaschnutej špiny na sporákoch alebo od zápachu v chladničke. Môžete ním čistiť takmer všetky povrchy aj sklo a keramiku.

Množstvo receptov ale uplatníte aj pri čistení nábytku. Od známeho včelára získate nastrúhaný vosk, ktorý rozpustíte v horúcej vode a pridáte terpentínový olej. Prevoniate trochou esenciálneho oleja a máte leštenku na nábytok aj podlahy. Od škvŕn na nábytku, dverách aj podlahách pomôže studený čierny čaj, nanesený v tenkej vrstve a vyleštený suchou utierkou.

Na morený nábytok použijeme oživujúcu politúru z troch deci ľanového oleja a lyžičky soli. Mahagón má zase rád mäkkú kefu s mydlovou vodou a potom vytrenie do sucha.

Jadrá z vlašských orechov sú dobré na posilnenie nervov, ale rozpolené odstraňujú ryhy na nábytku z orechového dreva. Silnej vrstve prachu potom „ukážeme“ otrením jablčným octom.

„Odpudzovač“ prachu pripravíme zo zmesi litra vody, dvoch lyžičiek octu a lyžičky glycerínu.

Ak máte doma prútený alebo bambusový nábytok, pomôže vám pri čistení roztok z troch deci vody, lyžice soli a pol lyžičky citrónovej šťavy. Nanesieme mäkkou kefkou a utrieme mäkkou handrou napustenou ľanovým olejom. Zhruba po dvoch hodinách vyleštíme čistou handričkou.

Nepríjemné škvrny od vody na dreve odstránite zubnou pastou s trochou sódy bikarbóny. Ošetrené miesta potom vyleštíme. Odstraňovač škvŕn si môžeme zaobstarať zo zmesi rovnakých dielov ľanového oleja, liehu a terpentínu. Po zotretí škvŕn miesta utrite suchou papierovou utierkou.

Prípravky od babičiek pomáhajú aj pri bežnom upratovaní

Ocot je naozaj univerzálny upratovací bojovník. Očistíte s ním a zbavíte plesní škáry medzi dlaždicami. Je tiež známym likvidátorom vodného kameňa z varných kanvíc a dá sa použiť aj na čistenie odpadov. Stačí do výlevky nasypať sódu so soľou a zaliať octom. Búrlivá rekcia prepláchne všetky nečistoty, ktoré zalejeme prúdom vody.

Ocot dokáže rozjasniť aj farby na koberci, ale s teplou vodou je skvelý na umývanie zrkadiel. Voda s octom tiež spoľahlivo odstráni, po dvadsiatich minútach vo vyhriatej rúre, pripáleniny z pekáča. Mastnota v mikrovlnnej rúre pôjde lepšie dole, keď do nej vložíte misku s octovou vodou a necháte ju chvíľu zapnutú na plný výkon. Uvoľnený tuk potom stačí len zotrieť handričkou.

Zaujímavé je použitie kypriaceho prášku do pečiva, ktorý dokáže odstraňovať škvrny z plastového riadu. Po vydrhnutí a opláchnutí octovou vodou zostanú ako nové. Obyčajná školská krieda vám pomôže od mastných škvŕn za sporákom. Kašička z jedlej sódy a vody zbaví umývadlo zvyškov mydla aj usadenín vodného kameňa. Môžete ju použiť aj na grilovací rošt.

Na vyčistenie a oživenie koženej sedačky existuje recept z vaječného bielka. Dosucha utretú kožu ošetríme jemnou handričkou s tuhým vyšľahaným bielkom. Po zaschnutí sa len vyleští a je hotovo!

Účinným pomocníkom je aj cibuľa, ktorá dobre odstráni zaschnutú špinu na oknách. Cibuľovou šťavou môžeme vyčistiť aj rúru alebo varnú dosku.

Veríme, že vám naše rady pomôžu s nemilovaným domácim upratovaním a vám zostane viac času napríklad na čítanie zaujímavých článkov na našom webe.