Veľký sprievodca posteľnou bielizňou

V posteli strávime viac ako polovicu nášho života a asi tretinu každého dňa. Spánok je pre naše telo dôležitý z hľadiska regenerácie a odpočinku. Jeho kvalita závisí od prostredia, ktoré sme si pre neho zvolili. Okrem postele a matrace závisí aj na výbere posteľného prádla.

Na materiáli záleží

Poznáte snáď niečo lepšie než sa zababušiť do voňavého obliečky, ktoré je pekné na pohľad a príjemné na dotyk? Dajte si pozor na obliečky zo zmesových tkanín alebo polyesteru. Trebárs taký satén z polyesteru síce chladí, ale zároveň elektrizuje vlasy a kĺže.

Bavlnené obliečky

To je jednoducho klasika. Je mäkké a bude sa vám pod ním pohodlne zaspávať. Jeho nevýhodou je celkom náročná údržba. Stláča sa, takže ho musíte žehliť alebo mandlovat.

Flanelové obliečky

Počesaná bavlna s obojstranným vlasom vás spoľahlivo zahreje aj počas chladných nocí.

Krepové obliečky

Strojovo tvarovaná bavlna, v pravidelných pruhoch sa strieda jemný a nariasený materiál. Niekomu táto úprava nemusí vyhovovať, môže ho škriabať. Jeho výhodou je to, že aj keď ho vyžmýkate, nemusíte ho žehliť.

Perkálové obliečky

Obliečky z veľa husté tkaniny. Je unikátny najmä tým, že skrz ňu nepreniknú žiadne čiastočky. Ľahko sa udržiava, je veľmi odolné a dlho vám vydrží. Aj keď ho budete často prať, stále bude vyzerať pekne. Dobre saje vlhkosť a ľahko sa prispôsobí ľudskej siluete a teplote.

Saténové obliečky

Vysoko kvalitná česaná bavlna, ktorá sa leskne. V lete chladí a nemusí sa žehliť. Ale dajte pozor na materiál. Niektoré saténové obliečky je z polyesteru namiesto bavlny.

Džersejové obliečky

Jersey je hladká pletenina príjemná na dotyk a nenáročná na údržbu. Obliečky sa nekrčí a netreba ho žehliť. Je priedušné a dobre saje.

Biber obliečky

Biber je bavlnená látka s mäkkým, ale zdrsneným povrchom. Je príjemne teplá, teda vhodná pre chladná ročné obdobie. Nemusí sa žehliť a údržba je celkovo nenáročná.

Späť do osnovy ↑

Vyberte správnu veľkosť

Štandardná veľkosť je 70 × 90 cm pre vankúš a 140 × 200 cm pre prikrývku. Pri výbere obliečky sa ale môžete stretnúť aj s predĺženým obliečkami (140 × 220 cm) a francúzskym obliečkami. To má rozmery 200 × 200 cm alebo pokojne aj 240 × 240 cm.

Späť do osnovy ↑

Ako často povlékat?

Aby ste predišli množenie roztočov v lôžkovinách, odporúčame meniť obliečky každé dva týždne. A vyperte ho aspoň na 50 ° C, ideálne naruby. Obliečky alergikov môžete pokojne meniť každý týždeň.

Späť do osnovy ↑

Ako udržiavať obliečky krásne na pohľad, jemné na dotyk?

 • Riaďte sa pokynmi na údržbu jednotlivých druhov materiálu. Bavlnu môžete pokojne prať na 60 ° C, chúlostivé a zmesové materiály na menej. Aby ste sa zbavili choroboplodných zárodkov, môžete použiť dezinfekciu na bielizeň.
 • Obliečky perte naruby. Zapnite gombíky aj zips. Ochránite farbu i tkaninu pred poškodením.
 • Pred prvým použitím ho vyperte na 40 ° C.
 • Požívajte iba šetrné pracie prostriedky. Na farebné obliečky prací prostriedok na farebnú bielizeň, pre tmavé obliečky zase prostriedok na pranie čierneho bielizne.
 • Keď periete obliečky z mikromateriálů, nepoužívajte aviváž. Obliečky by stratilo svoju savosť.
 • Obliečky nechajte uschnúť na čerstvom vzduchu. Nie každé sa totiž môže dať do sušičky.
 • Mnoho materiálov, z ktorých sa obliečky vyrábajú, sa môže chváliť nežehlivou úpravou.
  Keď treba obliečky vyžehliť, držte sa štítku s odporúčanou teplotou. Potom už ho stačí zložiť, nechať vychladnúť a potom hurá do skrine.
Späť do osnovy ↑

Čo s obliečkami, ktoré už doslúžilo?

Bývaj štýlovo! :) www.NovyNabytok.sk

Každý život raz skončí. A platí to aj pre obliečky. Keď doslúži, nemusí hneď letieť do popolnice. Rozstrihajte ho na utierky alebo prachovky. Potiahnite ním ramienka, už vám z nich šaty nebudú kĺzať dolu. Máte domáceho maznáčika? Urobte mu z neho pelech.

Späť do osnovy ↑

Šikovné gazdinky si obliečky ušijú

Nie je na tom nič ťažké. Plachta stačí olemovať, obliečka na vankúšik najrýchlejšie spíchneme z preloženej dĺžky látky so záložkami na vnútornej strane preloženými cez seba. A povlak na perinu nie je o nič zložitejšie, len väčšie. Väčšinou ho ušijete z rovnakého materiálu ako vankúš, prípadne môžete kombinovať letné a zimné materiál.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo