Mobilný domček je jednou z možností, ako si môžete zariadiť vlastné bývanie za menej peňazí než koľko by ste zaplatili za byt alebo dom. Bývanie je skromnejšie, ale vďaka tomu zistíte, ako málo vecí v skutočnosti potrebujete. Veľa ľudí túto variantu zavrhuje, pretože má pocit, že je to ako bývanie v maringotke. Nedajte na nich a choďte si Mobilheim vyskúšať. Možno sa presvedčíte o tom, že to tak nie je.
Mobilheim využijete na rekreačné účely, stále bývanie aj pre potreby prechodného bývania počas výstavby rodinného domu. Stavbu máte stále pri ruke a pritom už plnohodnotne, aj keď skromnejšie bývate. Mobilné domčeky využijete aj ako kanceláriu alebo nájomnú či firemnú ubytovňu.
Výhody a nevýhody bývania v mobilheimu
Pre umiestnenie mobilheimu na pozemok nemusíte mať stavebné povolenie a bývate takmer hneď, ako vám dom privezú na pozemok. Za mobilný domček neplatíte žiadne dane ani administratívne ani iné poplatky. Bývanie je prakticky bezúdržbové, a ak je domček kvalitne zateplený, tak aj náklady na bývanie sú nízke.
Získať hypotéku na mobilný domček je zložité. Aby ste ju dostali, musíte vlastniť nehnuteľnosť, ktorou môžete ručiť. Ak uvažujete o alternatívnej možnosti bývania, zrejme ju nemáte. Mobilheim nie je nehnuteľnosť, takže ním ručiť nemôžete. Na nákup teda využite obyčajný úver, bezúčelovú pôžičku od banky alebo americkú hypotéku.
Pre získanie čísla popisného musíte domček skolaudovať rovnako ako rodinný dom. Preto by mal spĺňať všetky požiadavky, ktoré vyplývajú z vyhlášky o technických požiadavkách na stavby a ostatných legislatívnych predpisov a noriem (hygienických, požiarnych, tepelno-technických a statických). Mobilheimy ich často nespĺňajú a trvalé bydlisko si potom musíte napísať inde.
Mobilné domčeky nevyhovujú napríklad minimálnou svetlou výškou obytných priestorov 2,5 metra. Novšie mobilheimy už túto požiadavku spĺňajú, ale sú drahšie. Veľakrát nevyhovuje tiež minimálna podlahová plocha jednotlivých miestností, ale so stenami môžete pomerne ľahko manipulovať, takže napríklad z dvoch miestností urobíte bez veľkých problémov jednu veľkú.
Umiestnenie mobilheimu na pozemok
Pred nákupom pozemku a domčeku sa vždy informujte na miestnom úrade, či vám umiestnenie mobilheimu na danom mieste povolí. Všeobecne záleží na posúdení miestneho príslušného stavebného odboru. Na vybudovanie prípojok už musíte mať stavebné povolenie. Pokiaľ ho budete vybavovať, vybavte si na príslušnom stavebnom úrade aj ohlásenie o umiestnení mobilného domčeku na pozemku.
Máte pozemok v CHKO? Potom sa má právo na umiestnenie domčeku na pozemok vyjadriť správa CHKO. Mobilný dom väčšinou musíte upraviť tak, aby sa svojim vzhľadom hodil do miestnej zástavby. Správa často vyžaduje sedlovú strechu so sklonom aspoň 45 stupňov a drevený obklad stien.
Aké typy domčekov existujú
Základom mobilheimu je vystužený oceľový rošt podvozku, na ktorý je pripevnený samotný rám mobilného domu. Ten je buď z oceľových profilov, alebo drevených hranolov. Vonkajšie obvodové steny sú z eloxovaného hliníkového plechu. Priestor medzi vnútornou a vonkajšou stenou je vyplnený tepelnou izoláciou. Strecha je pokrytá hliníkovým, oceľovým alebo pozinkovaným plechom, výnimočne oceľovou krytinou imitujúce strešné tašky.
Mobilné domčeky môžete kúpiť sezónne alebo celoročné, nové aj použité a v mnohých tvaroch a veľkostiach. Mobilheimy sú väčšinou vybavené všetkým nábytkom a spotrebičmi. Niektoré lacnejšie domčeky vyzerajú skôr ako karavan a vnútri majú pomerne nemoderný nábytok. Výbavu môžete zmeniť, ale je to investícia naviac. Obvykle kúpite domček 3+kk alebo 4+kk za cenu okolo 8 000 – 12 000 EUR.
Niektoré domčeky majú sedlovú strechu. Tie sú po umiestnení na pozemok a drobných úpravách ťažko rozoznateľné od klasického domčeku. Zoženiete ich za cenu od 12 000 do 58 000 EUR. O cene rozhoduje predovšetkým rozloha v metroch štvorcových, stupeň výbavy (klasický alebo moderný), a tiež či je zateplený, teda využiteľný po celý rok.
Použitý, alebo nový? Sezónny, alebo celoročný?
Použitý sezónny Mobilheim je lacný, ale aby ste v ňom mohli žiť pohodlne a podľa svojich predstáv po celý rok, budete musieť investovať do ďalších úprav. Príliš lacný domček totiž zrejme nebude celoročne obývateľný a budete ho musieť zatepliť a okná vymeniť za izolačné. Dajte si pozor aj na izoláciu potrubia. Často sa stáva, že nie je chránené a v zime zamŕza. Zateplenie mobilheimu radšej prenechajte firme so skúsenosťami v odbore.
Pri celoročnom mobilheime sa nenechajte zmiasť jeho názvom, pretože aj tento musíte zatepliť. Použité domčeky totiž väčšinou pochádzajú z Anglicka, kde zima znamená dážď a teploty okolo 10 stupňov nad nulou. U nás v takomto domčeku prekúrite pri teplotách pod nulou zbytočne veľa peňazí a budú sa vám rosiť okna. Niekedy tak vyjde lepšie revitalizovať sezónny domček s luxusnejšou výbavou alebo väčší domček miesto malého.
Doprava mobilheimu na pozemok
Mobilheim doveziete na pozemok pomocou ťažného či transportného vozidla a na miesto ho usadíte pomocou žeriavu. Do horšie prístupných miest ho doveziete na podvalníku ťahanom traktorom. Na naozaj zle prístupné miesto môžete Mobilheim usadiť pomocou vrtuľníka. Navýšenie ceny nie je nijak závratné. Dopravu väčšinou zaistí predajca. Informujte sa u neho, či je možné domček na pozemok zaviesť.
Pred introdukciou mobilheimu nachystajte na pozemku prípojku elektriny a vody, prípadne i napojenie na kanalizáciu a plyn. Zhutnite mäkkú pôdu a pozemok nachystajte do približnej roviny. Menšie nerovnosti vyrovnajú podpery domu. Dohodnite si tiež kvalifikovaných remeselníkov pre pripojenie vody a plynu a revízneho technika na ich kontrolu. Pár hodín po privezení domčeku už môžete plnohodnotne bývať.
Obrázky:
- Autor: Madbob-cz – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20271978
- By KoenigDesNordens (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
- By Muffingg (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
Leave a Comment