Nové trendy LED žiaroviek majú meno Retro LED

O klasických LED žiarovkách ako ich všetci poznáme, o ich úspornosti a ich kvalitách bolo už povedané mnohé a ďalšie články by boli len tým povestným – „nosením dreva do lesa.“ Preto sa dnes zameriame na novšie varianty LED osvetlenie tzv. Vintage, alebo inak – retro LED žiarovky.

Konštrukcie a svietivosť

Niekedy bývajú tiež označované názvom Filament. Záleží na tom, či majú banku matnú, alebo čírou. Stretávame sa s nimi najčastejšie v interiéroch, kde by svetlo klasickej LED žiarovky pôsobilo rušivo. Vďaka svojej konštrukcii majú totiž retro zdroje príjemné nažltlé svetlo a ich úlohou je napodobňovať, alebo imitovať klasické volfrámové vlákno.

Vintage LED žiarovky sa vyrába v menších príkonoch ako bežné LED zdroje. Tzn. u závitu E27 sa predávajú žiarovky s príkonom 4W – 8W a u závitu E14 je bežný príkon 2W – 6W. Rovnako tak aj svetelný tok je u retro osvetlenie menšie. Klasická LED žiarovka teplé farby s príkonom 8 W bude mať ďaleko intenzívnejšie svetlo, než rovnako „silná“ Vintage LED.

Späť do osnovy ↑

Čo je vnútri?

Vnútri nájdeme jednoducho povedané LED vlákno, ktoré je tvorené všesmerovými LED čipmi žltej farby. V rozsvietenom stave sú od klasického vlákna takmer na nerozoznanie.

Späť do osnovy ↑

Použitie

Ako už bolo povedané všade tam, kde si atmosféra vyžaduje tlmenejšie a intímnejší osvetlenia. V súčasnej dobe už nie je našťastie osvetlenie retro žiarovkami doménou barov a reštaurácií. Vďaka klesajúcim cenám nachádzajú stále viac uplatnenie aj v domácnostiach, kde sa retro žiarovky dávajú do lampičiek na čítanie, lustrov, náladových, alebo dekoračných lámp. Z vlastnej skúsenosti viem, že do obchodov prichádza zákazníci, ktorým aj najteplejšie LED žiarovka vadí a chcú späť tú svoju starú známu, klasickú žiarovku. Nevedia totiž že majú na výber. Je na predajcovia, aby im ponúkol ideálne riešenie vo forme retro LED svetelného zdroja.

Späť do osnovy ↑

Kde kúpiť?

Asi najlepší výber filament alias retro LED žiaroviek majú na Heuréke. Cenovo sa pohybujú od 2 EUR u pätice E14 a zhruba 4 za päticu E27.

Skvelú ponuku má tiež Alza, kde si môžete byť istí extra rchlým dodaním, ktorým je Alza povestná.

Späť do osnovy ↑

Prečo?

Jednoducho preto, že to svetlo je príjemné, nebolí z neho oči a keď táto žiarovka svieti, možno ju len ťažko na prvý pohľad rozoznať od bežnej tepelnej žiarovky.

Úlohou tohto článku nie je snaha nahradiť bežné LED žiarovky retro alternatívou, ale ukázať variabilnosť a takmer nekonečnú šírke použitie týchto svetelných zdrojov. LED žiarovky a trubice sa vyrába v nepreberné škále typov a tvarov. Dokážu imitovať neón, alebo plameň sviečky aj s jeho mihotáním. Vybrať si môže naozaj každý.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

      ZANECHAŤ ODPOVEĎ

      Domovy.sk
      Logo