IMG 20180120 104846172

Vieme, akú kávu varí kávovar DeLonghi DEDICA EC 685.W

Už nejakú dobu sa rozhodujete, či obetovať niekoľko tisíc preto, aby ste si mohli uvariť naozaj dobré espresso. A ak ste sa už rozhodli, že kávovar chcete, váhate, ktorý z tej veľkej ponuky vybrať. My sme vyskúšali super malý a super variabilný pákový kávovar od DeLonghi, ktorý sa vďaka svojej šírke necelých 15 centimetrov musí jednoducho vojsť všade. A ako si ho užívame?

[contents h2]

Balenie

Keď si objednáte Kávovar Espresso DeLonghi Dedič EC 685.W, príde vám pomerne veľká tmavo modrá a pevná papierová krabica s fotkou kávovaru na prebale. A v krabici toho bude veľa. Samozrejme kávovar. K nemu páka, odmerka na kávu s zatláčadlom na druhom konci. A tiež tri filtre:

  • filter na jednu kávu
  • filter na dve kávy
  • filter na papierové E.S.E. pody

Ďalej tu nájdete jednu fľaštičku s odvápňovacím prípravkom. A ešte návod na použitie. Je napísaný veľmi podrobne, preložený do češtiny je zrozumiteľne.

Príjemne malé rozmery – aj do tej najmenšej kuchyne či kancelárie

Kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.W bielej je jednou zo štyroch farebných variantov, ktoré u nás DeLonghi ponúka. Takže kávovar môžete mať ešte v striebornej, čiernej alebo červenej farbe. Ak potrebujete šetriť miestom, oceníte najmä jeho miniatúrne prevedenie. Posúďte sami:

  • rozmery (v x š x h): 30,5 x 14,9 x 33 cm
  • hmotnosť: 4 kg
DeLonghi DEDICA EC 685.W
Kávovar nezaberie o moc viac miesta než rýchlovarnú kanvicu

Ide teda naozaj o úzky prístroj, ktorý zápasom jednoducho kamkoľvek, kam ste schopní doviesť elektrinu. Nič iné kávovar totiž nepotrebuje. Vodu plníte do zásobníka ručne, použitú kávu vyklepnete z páky priamo do koša alebo lepšie do odpadu určeného na kompostovanie.

Ale pozor, ani malé rozmery neubrali kávovaru na jeho výkone. Kávu vám pretlačia pomocou 15 barov, čo je pre prípravu kvalitného domáceho espressa presne to, čo potrebujete.

Ovládanie obstarajú štyri ovládacie prvky

Ovládanie kávovaru je ľahké, aj keď zo začiatku je nutné trochu pochopiť logiku výrobcu. Ale až ju pochopíte a prebehne také to: „ahaaa!“, Tak už je to brnkačka. Kávovar sa ovláda pomocou štyroch základných gombíkov, z toho sú tri tlačidlá a jedna páčka. Keď teda nepočítame základné tlačidlo zapínania a vypínania.

V prednej časti kávovaru sú tri tlačidlá, jedno so symbolom jednej šálky, ďalšie sa symbolom dvoch šálok a tretí sa symbolom pary. Na pravej strane je potom páčka pre prepnutie vody do trysky na horúcu vodu a paru. Na samotnej dýze sa potom nastavuje, či chcete horúcu vodu alebo paru pre šľahanie mlieka.

IMG 20180120 110020106 762x1024

Akékoľvek programovanie kávovaru prebieha pomocou kombinácií tlačidiel na prednej strane kávovaru, ktoré sú podsvietené, takže dokážu buď trvalo svietiť alebo blikať alebo úplne zhasnúť. V návode je programovanie veľmi jednoducho a výstižne popísané, takže to ide zvládnuť ľavou zadnou. A hlavne: kedykoľvek sa dá čokoľvek prenastaviť.

Vybavenie kávovaru – chýba mletie a šľahanie

Kávovar je, vzhľadom k svojim malým rozmerom, ochudobnený o dva prvky príslušenstva, ktoré užívatelia niekedy od kávovaru tiež požadujú. Jedná sa o integrovanej mletie kávy a automatické šľahanie mlieka. Je logické, že niečo také sa sem proste nevojde.

IMG 20180120 104846172 767x604

Avšak keď sa porozprávate s niekým, kto sa v káve naozaj vyzná, integrovaný mlynček na kávu vám vyhovorí. Dôvodov je niekoľko, ale základný hľadajte vo fyzike a v chémii. Do zásobníka v kávovare, ktorý má integrovaný mlynček, nasypete kávu. Káva je tučná. Vnútro kávovaru sa ohrieva od bojlera (a keď šľaháte mlieko, musí sa bojler nahriať naozaj veľa). A čo robí tuk v dlhodobo trvajúcom teple? Áno, postupne žltne. A tým si kávu v zásobníku dosť znehodnocujete.

Pri elektrických mlynčekov, ktoré obsahujú oceľové kamene či nože navyše môže dochádzať pri mletí kávy k prepáleniu – najmä keď jej meliete viac – pripravujete viac káv po sebe. Takže s integrovanými mlynčeky si nakoniec môžete spôsobiť viac škody ako úžitku. Poďme ale k tomu, čo kávovar má.

Ostatné parametre sú na dobrej úrovni pre domáce použitie

Začnime vodou. Zásobník na vodu má objem 1 liter a možno do neho dolievať vodu aj bez vybratí samotného zásobníka. V záujme hygieny je potom dobré zásobník raz za čas vybrať a vymyť ho pod tečúcou vodou. Do umývačky rozhodne nepatria.

IMG 20180120 105208584 768x673

Vyberanie a spätné nasadzovanie zásobníka je jednoduché, ide iba o jednoduchý ťah nahor alebo zasunutie smerom nadol, kým zásobník nezacvakne do ventilov.

Na kávovaru nechýba ani nahrievacia plocha pre hrnčeky. Tu je ale nutné spomenúť, že teplom príliš neoplýva. Pokiaľ chcete mať šálka pred prípravou kávy horúci (čo je v záujme výslednej chuti kávy), je lepšie do neho napustiť horúcu vodu z kávovaru, nechať šálku prehriať, vodu vyliať a až potom si do horúceho šálky nechať pripraviť kávu.

Parný tlak je 15 barov a vďaka tryske na šľahanie mlieka si vytvoríte hustú mliečnu penu. Len to musíte urobiť ručne a použiť k tomu naozaj studené mlieko – umiestnenie mlieka vo dverách chladničky nestačí, dajte ho do najnižšej police. Potom je pena z mlieka dokonalá.

Jednu alebo dve kávy? Alebo café latte?

Kávovar Espresso DeLonghi dedičom EC 685 je vyrobený tak, aby ste mohli pripravovať dve šálky kávy naraz. Lenže vzhľadom k malej šírke kávovaru musíte šálky postaviť mierne šikmo alebo zvoliť užšie šálky. Čo sa výšky šálok týka, tu sa nijako trápiť nemusíte, kávovar má snímateľnú odkvapkávaciu plochu a je vybavený aj pre vysoké poháriky, do ktorých si pripravujete café latte. Vždy najskôr pripravte všetky kávy, až potom šľahajte mlieko.

V príslušenstve sú filtre do páky v troch prevedeniach – na jednu kávu, na dve kávy a na prípravu kávy z E.S.E. podov. Filtre sú celkom ľahko vyberateľné, aj sa dajú dobre zacvaknúť, len to chce trochu grif. Páka je z pevného materiálu, takže nie je potrebné sa báť proti nej pri nasadzovaní filtra viac zatlačiť.

Filtre z páky je potrebné občas vybrať, rozrobiť (sú z dvoch kusov) a vymyť, prípadne vypichnúť zrniečko z nesprávne pomletej kávy, ktoré sa dostane naspodok filtra. Káva na espreso musí byť zomletá viac nahrubo. Očistiť raz za čas musíte aj sprchu bojleru, ale to platí pre všetky pákové kávovary.

Funkcia kávovaru

Kávovar (vedľa samotnej prípravy kávy) zvládne nahrievať šálky (aj keď len minimálne), vydať horúcu vodu, vydať paru (našľahať mlieko), odvápniť sa, prečistiť sa, sám sa vypnúť. Je neskutočne variabilne programovateľný.

Čo veľmi oceňujeme, je aj stráženie teploty vody v bojleri po šľahanie mlieka. Aby šlo mlieko našľahať, je nutné do neho vpustiť naozaj vrelú páru. Lenže tým sa bojler príliš zahreje, a ak by ste hneď pripravovali ďalšie kávu, nebola by dobrá. Voda by ju nevhodne přepařila. Kávovar na túto skutočnosť upozorní blikaním ovládacích tlačidiel.

Keď sa zameriame na pripravovanú kávu, tak vedzte, že z kávovaru získate vynikajúce espresso s hustou a svetlou penou. Ak ste s kávovarom začiatočníci, nemusí sa vám hneď zo začiatku dariť. Veľkú úlohu v príprave kávy totiž hrá to, ako prichystáte kávu do páky.

Keď kávy dáte menej alebo málo utlačíme, voda kávou prejde rýchlo a výsledkom je slabá káva bez peny alebo len s minimom peny. Keď to naopak s množstvom a ubíjaním preženiete, je káva veľmi silná, môže mať aj protivnú chuť a pena je tmavá.

Káva do jednej minúty

Príkon kávovaru je 1350 W, vďaka čomu je bojler nahriaty počas 40 sekúnd. Takže keď máte naplnenú páku a robíte jedno malé espreso, od zapnutia kávovaru je káva hotová do minúty. Naozaj.

Kávovar vie automatický stand-by aj úplné vypnuti

Na kávovaru nechýba hlavný vypínač, čo ocení každý, komu záleží na spotrebe elektriny. Vypínač je z bočnej strany a prístup k nemu je jednoduchý. Kávovar však vypínať nemusíte, môže zostať v režime stany-by, v ktorom berie len minimum elektriny a v ktorom je pripravený na použitie po stlačení akéhokoľvek tlačidla.

IMG 20180120 110836685 1024x434

Tiež si tu môžete nastaviť, ako dlho má kávovar zostať zapnutý, teda kedy sa do stand-by prepnúť. Na výber máte 9 minút, 30 minút alebo 3 hodiny. Programujete pomocou tlačidiel na jednu šálku, dve šálky a paru – tak ako aj ostatní programovanie. Ale o tom neskôr.

Nastavíte si presne to, čo chcete

Už sme spomenuli, že kávovar je neskutočne programovateľný. Nastavíte si:

  • teplotu kávy – nízka, stredná vysoká
  • tvrdosť vody – mäkká, stredná, tvrdá
  • množstvo kávy v šálke – akékoľvek množstvo, záleží na tom, ako dlho pri programovaní držíte stlačené tlačidlo
  • automatické vypnutie – po 9, 30 alebo 180 minútach
  • silu kávy – podľa natlačení filtra páky

Variabilita je naozaj ohromná. A ak nepatríte k milovníkom malého množstva espresa v hrnčeku, môžete si jednoducho kávovar naprogramovať napríklad na polovicu šálky. Ak by výsledná káva bola slabá, použijete v páke filter pre dve kávy. Ale pozor, z toho už budete mať mihanie pred očami …

IMG 20180120 105239835 1024x882

Nechýba program pre odvápnenie

Nie všade je voda mäkká, preto i kávovar Espresso DeLonghi dedič EC 685.W má program na odvápnenie. Odvápňovací prostriedok väčšinou dostanete s kávovarom. Ďalšia je potom nutné si dokúpiť. Že je kávovar zanesený usadeninami z vody, vám prezradí sám tak, že tlačidlo so symbolom pary sa rozsvieti oranžovo.

Samotné odvápnenia je jednoduché – stačí dať odvápňovací prostriedok do nádržky na vodu a pridať k nemu (podľa návodu) pol litra vody. Pod kávovar si dáte misku na pretekajúcu vodu s odvápňovačom (o objeme cca 1 litra). A zapnete kávovar. Až sa nahreje, podržíte asi na 10 sekúnd tlačidlo so symbolom pary (doku ostatné tlačidlá neprestanú blikať). Potom prepnete páčku do polohy k výdaju pary a znova stlačíte tlačidlo pary. A teraz už prístroj s prestávkami pracuje sám, nechá odvápnenie vždy chvíľku pôsobiť a vypláchne nečistoty von. Cyklov je do vyprázdnenia nádržky na vodu niekoľko.

Postrehy z používania

Zapnem kávovar, naplním filter kávou a utlačte, pripevníme páku ku kávovaru, položím pod ňu šálku a stlačím tlačidlo. Za minútu mám hotovo, bez komplikácií. Presne takú kávu, akú som si dopredu naprogramovala. Potom len zložím páku, rozbi usadenina a vypláchnite filter. Hotovo, zametanie. Keď som si robila mlieko, umyjú trysky.

Manžel má rád kávy viac a skôr slabšie, tak si naprogramoval druhé tlačidlo na väčší objem kávy. Do filtra pěchuje o niečo menej. Po viacerom použití utrieme odkvapkávaciu plochu a tiež sprchu bojlera (miesto, kam sa nasadzuje páka s kávou).

Odkvapkávacia tácka sa dá veľmi ľahko vybrať a vyčistiť. Je vybavený plavákom, aby ste poznali, že je v ňom už dosť vody a je nutné ju vyliať. Toto sme zatiaľ ale robiť nemuseli, bežne kávovar totiž neodkvapkáva.

IMG 20180120 110713062

V chladničke máme fľašu s mliekom až úplne dole, takže mlieko sa darí ušľahať vždy dobre. Len je potrebné si dať pozor na prípadnú vodu v okruhu, takže najskôr pustíme trysku s parou (a s nastavením na paru) len do prázdneho hrnčeka. Až potom dáme hrnček s mliekom a necháme cca 15 – 20 sekúnd napěňovat. Pena je jemná a hutná.

Následné čistenie trysky je jednoduché, stačí len pootočiť a zložiť vrchné trysku, potom ťahom zložiť aj tú vnútornú, obe dostatočne prepláchnuť. Manipulácia s nimi je jednoduchá aj pri nasadzovaní. Dýza je navyše otočná, takže pod ňu umiestnite nádobku rôznych veľkostí a tvarov.

Vzhľadom k šírke iba 15 centimetrov sa niekedy stane, že pri upevňovaní páky sa kávovar môže nakloniť. S tým je nutné vopred počítať a voľnou rukou ho proste držať. Sklamanie trochu prišlo po tom, čo sa odkvapkávacia plocha poškrabkala len tým, že sme na ňu pokladali keramické a porcelánové hrnčeky. To je ale jediné sklamanie, ktoré sa zatiaľ našlo (nahrievanie hrnčekov totiž nevyžadujeme a dve kávy naraz tiež nepripravujeme). Navyše ide len o drobnosť na vzhľade. Na chuti kávy to nič nemení.

Video

...

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/embed/3-IU0jhY33A“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture“ allowfullscreen></iframe>

Hodnotenie