Plesne na stene v bytoch rýchlo zlikvidujte. Ohrozujú vaše zdravie

Stúpajúca vzdušná vlhkosť spolu so začatím vykurovacej sezóny zvyšuje v bytoch riziko nežiaduceho výskytu plesní. Nepotrebujú svetlo a sú nenáročné na živiny. Objavili ste doma škaredé škvrny na omietke, sprevádzané zatuchnutým zápachom? Poradíme vám, ako sa nepozvaného hosťa čo najrýchlejšie zbaviť. Plesne sú totiž známym alergénom a môžu vyvolať mnoho zdravotných ťažkostí.

Plesne na stenách zlikvidujte rýchlo a trvalo, sú zdraviu nebezpečné

Plesne existujú v prírode milióny rokov a vedci ich určili okolo 120 000 rôznych druhov. Rozmnožujú sa miniatúrnymi spórami, ktoré sa dostávajú vzduchom na veľké vzdialenosti. Vo vysokej koncentrácii potom dráždia sliznice dýchacích ciest, vyvolávajú kožné vyrážky, zápaly spojiviek a u citlivých ľudí sa môže objaviť aj priedušková astma. Nenechajte preto plesne rásť a rýchlo ich likvidujte.

 Rôznofarebné povlaky podľa druhu plesne nájdete najčastejšie v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou. Darí sa im v kúpeľniach, kuchyniach, toaletách alebo pivniciach. Ich výskyt podporuje aj chýbajúce alebo nevhodne urobené zateplenie, kedy sa na ochladzovaných miestach steny zráža voda. Potrebnú vlhkosť dodá plesniam aj vytopenie od susedov alebo vaša prasknutá vodoinštalácia.

Skontrolujte zateplenie a vodoinštaláciu, plesne milujú vlhko

Vždy najskôr starostlivo zistite, a pokiaľ možno, úplne odstráňte zdroj zvýšenej vlhkosti. Miestnosti často a dôkladne vetrajte, v zimnom období kvôli úsporám tepla nárazovo a najlepšie do prievanu. Priamo v byte, pokiaľ možno obmedzte sušenie bielizne, v kuchyni využívajte digestor a v kúpeľni ventilátor. Kvôli plynulému prúdeniu vzduchu nestavajte nábytok tesne k stene.

Plesnivé miesta, najčastejšie v škárach kúpeľňových obkladov, odstráňte dezinfekčným roztokom s obsahom chlórnanu sodného. Pollitrovú fľašu s rozprašovačom zaobstaráte do 4 eur. Pred bežným umývaním kúpeľne nastriekajte roztok na postihnuté miesta a nechajte 20 minút pôsobiť. Zvyšky opatrne stiahnite vlhkou handrou a pri práci nezabudnite výdatne vetrať.

Dezinfekčný roztok na báze chlóru uplatníte najčastejšie v kúpeľniach

Proti plesniam nezabudnite dezinfikovať vždy mokrou cestou. Spóry sa tak zbytočne neroznesú vzduchom po celom byte. Menšie zapliesnené plochy na stenách zotrite handrou s roztokom dezinfekcie a látku potom vyhoďte. Mokré miesta nechajte dobre vyschnúť a celý postup prípadne opakujte. Maľbu potom opravte farbou s prídavkom fungicídu, ktorý rastu plesní bráni.

 Na trhu existujú aj prípravky bez chlóru, ktoré nezapáchajú a nevybielia náhodou postriekané tkaniny. Roztoky fungujú na stenách, omietkach, betóne i dreve a v odborných hobby predajniach ich dostanete najčastejšie v cenovom rozpätí 8 až 16 eur. Počítajte ale aj s tým, že samotné dezinfekčné ošetrenie stien nebude stačiť a vy sa musíte pustiť do rozsiahlejšieho zásahu.

7 tipov proti plesniam v byte

 • Kúpte si vlhkomer a v byte udržujte vlhkosť maximálne 60 %
 • V kúpeľni dobre vetrajte a v kuchyni používajte digestor
 • Nestavajte nábytok tesne k stenám, nechajte dostatok miesta na prúdenie vzduchu
 • Pravidelne vetrajte, v zime krátko prievanom, v lete môžete aj dlhšiu dobu
 • Dobre vetrajte aj pri dlhšom žehlení parnou žehličkou, aj keď v byte sušíte bielizeň
 • Skontrolujte vonkajšie zateplenie a odstráňte tepelné mosty, najčastejšie nad oknami
 • Rosíte kvety? Zbytočne nestriekajte na steny alebo na police

Zoškrabte špachtľou všetky vrstvy pôvodnej maľby až na omietku a skontrolujte, či do steny nezateká zvonku. Potom miesto dezinfikujte niektorým z prípravkov proti plesniam. Nasleduje penetrácia, ktorá pôsobí do hĺbky podkladu. Akrylátovú hĺbkovú penetráciu v balení 5 kg dostanete za cca 20 eur a potrebnú plochu s ňou natrite najlepšie dvakrát.

Po penetračnom nátere máte viac možností. Použiť môžete farbu s prísadou fungicídneho roztoku, alebo špeciálny termoizolačný antikondenzačný náter. Jeho aktívnou zložkou sú sklokeramické mikroguľôčky, ktoré zvyšujú odraz tepla a rozvádzajú ho po povrchu steny. Štetcom alebo valčekom ho naneste v dvoch až troch vrstvách s prestávkami zhruba 12 hodín.

Termoizolačný náter vám pomôže proti plesniam a ušetrí peniaze za vykurovanie

Vďaka obsahu sklokeramických guľôčok hustejší termoizolačný náter výborne rozotriete. Spotrebujete 0,3 až 0,4 kg na 1 m2. Výhodou je podľa odborníkov trvalé odstránenie plesní a kondenzačnej vlhkosti spolu s úsporami pri vykurovaní.

Obrázok: Plesniam prekážajú chemické prípravky na báze chlóru, ale výborným prostriedkom na ich likvidáciu je aj obyčajné vápno.

 Medzi prastaré, ale osvedčené prostriedky v boji s plesňami, patrí hasené vápno. Je lacné, v dvoch až troch náteroch plesne zlikvidujete a stena pritom dýcha. Vápenný náter drží aj na kameni, dreve alebo paneli. Vápno možno výhodne posilniť dezinfekciou v pomere 1 deci na päť litrov vápna. Medzi fungicídy patrí aj roztok 10 dkg modrej skalice v dvoch litroch vody, natretý dvakrát na postihnuté miesta.

Proti plesniam vyskúšajte obyčajné vápno alebo modrú skalicu

Plesniam znepríjemníte život, ak udržíte v byte vzdušnú vlhkosť na úrovni 50 až 60 %. Vedľa účinného vetrania si pomôžete aj rôznymi typmi teplovzdušných sušičov. Premieňajú vodné pary zo vzduchu na tekutinu, ktorú potom vylejete zo zásobníka. Elektrické prístroje nemusíte hneď kupovať, k dispozícii je aj dostatočná ponuka požičovní.

Na princípe pohlcovania vzdušnej vlhkosti fungujú aj rôzne absorpčné prístroje bez nutného prísunu energie. Obsahujú špeciálne tablety s hygroskopickým kryštálmi, ktoré sa postupne vplyvom vlhka rozpúšťajú a voda aj v tomto prípade steká do zásobníka. Komplet zaobstaráte zhruba za 12 eur a okolo 8 eur stoja náhradné tablety.

Absorpčné prístroje s tabletami sa zaobídu bez elektriny

Plesne sú jedným z častých problémov slovenských domácností. Stačí málo vetrať, dobre kúriť, často prať alebo sušiť v byte bielizeň a zdravotný problém je na svete. Ak už plesne doma nájdete, zistite čo najpresnejšiu príčinu a potom odstráňte následky. V opačnom prípade sa dostanete do kolobehu, ktorý sa bude stále cyklicky opakovať.

Radi si vypočujeme vaše myšlienky

   ZANECHAŤ ODPOVEĎ

   Domovy.sk
   Logo